Новото балканско чудо, највисокиот кошаркар на светот! (ВИДЕО) – Слободен печат
КошаркаСпорт

Новото балканско чудо, највисокиот кошаркар на светот! (ВИДЕО)

Бобан Марјановиќ (222 см) е моментно највисок кошаркар во НБА лигата, но наскоро би можел да биде надминет од новото балканско чудо

Станува збор за Роберт Боброзки, со неполни 19 години, Унгарец роден во Романија, сега е највисок кошаркар во светот (231 см), дури девет сантиметри повисок од српскиот „џин“ Марјановиќ.

Роден во Арад, неговиот татко се занимаваше со кошарката, а неговата мајка со одбојка и ракомет. Уште во периодот кога имаше 12 години го надмина својот татко и достигна висина од 218 сантиметри.

Ја напушти Романија на 14 годишна возраст и замина во италијанскиот клуб Стела Азура во кој изразна НБА асот Андреа Барњани, поранешниот прв пик на драфтот. Поради неверојатниот раст постојано мора да оди на медицински испитувања и заклучено е дека Роберт е „чудо на природата“.

Видливо е дека му недостасува мускулна маса и правилно движење, но од друга страна има одличен шут и реализација и многумина го гледаат како наследник на легендарниот сонародник Георги Мурешан во НБА.

Мурешан играше во најсилната светска лига за Вашингтон и Њу Џерзи и ќе остане запишан како највисок кошаркар покрај Мануте Бол во историјата на НБА со 231 сантиметар. Баш толку колку што денес има Боброзки кој би можел да биде новата светска кошаркарска сензација..

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close