НОВО ОТКРИТИЕ: „Љубовниците од Модена“ не се тоа што сме мислеле досега

Најпознатите посмртни останки, кои уште се нарекуваат и „Ромео и Јулија од Модена“ воопшто не се маж и жена.

Се работи всушност за тела на двајца мажи, а тоа е докажано со анализа на ДНК, која била и доста тешка, бидејќи скелетите биле во многу лоша состојба.

Првпат се откриени во 2009, а научниците и археолозите не можеле да утврдат дали се работи за брачен пар или нешто друго. Постојат многу теории, особено сега откако е утврдено дека всушност се работи за две машки тела.

Низ историјата постојат многу наводи дека на овој начин заеднички се погребувале роднини, браќа, татко и син, војници кои заедно загинале во борба и т.н.

Прочитајте и...  Коронавирусот ќе остави 500.000 Италијанци без работа

Она што досега е познато е дека костурите датираат од периодот меѓу 4. и 6. век од новата ера. Се претпоставува и дека на локацијата каде се пронајдени постојат уште гробови и дека најверојатно се закопувани војници.

Универзитетот во Болоња смета дека овие сознанија ќе доведат до позначајни откритија за погребните церемонии од тој историски период.

Прочитај повеќе

Поднесена кривична пријава против разрешениот реис Сулејман Реџепи

Слободен печат

Мрачна прогноза на СЗО: Коронавирусот стигнува повторно на есен

Слободен печат

Димитров ја поздрави лидерската улога на Франција за заживување на европската агенда

Слободен печат

САД распишаа награда од три милиони долари за апсење на пропагандистот на ИД

МИА Агенција

Голема потрага по нацистичко богатство: Во Полска скриено злато вредно 1,25 милијарди фунти

Слободен печат

Осуденикот Нинџа ја шокираше јавноста- ослабе до непрепознатливост (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Полицијата го приведе на испрашување премиерот на Федерацијата БиХ

Слободен печат

Во Велика Британија нови 377 смртни случаи од ковид-19 за 24 часа

Слободен печат

И Бил Клинтон го посетувал „Островот на оргиите“: Поранешен соработник на Епстајн тврди дека познати личности доаѓале

Слободен печат

Судир на мигранти во БиХ, двајца убиени, повеќе повредени

Слободен печат

Муцунски: За одредување датум за избори потребен е целосен консензус

Слободен печат

ЕП истражување: Жителите на пет земји најмногу пријавиле финансиски проблеми за време на пандемијата

МИА Агенција