Ново истражување кое докажува дека природната боја на косата може да предвиди различни видови на рак!

Експертите за здравство со години работат на откривање на ризиците од рак за да им помогнат на луѓето подобро да разберат како да бидат проактивни во борбата против болестите. Од пушење цигари до изложување на сонце, научниците идентификуваа безброј работи за кои сега се верува дека го зголемуваат ризикот од рак. Сепак, понекогаш истражувањето не излегува како што е планирано.

Една неодамнешна студија открила врска помеѓу бојата на косата и ракот, но исто така истражувачите ги однела и во друга насока. Имено, истражувачите откриле различна и подеднакво значајна корелација помеѓу бојата на косата и ракот. Студијата открива дека природно потемна или посветла боја на коса може да го зголеми ризикот од одредени форми на оваа болест.

Прочитајте и...  Ковид-19 како инспирација за славната серија: Хирурзите од „Вовед во анатомија“ се борат со пандемија

Студијата на Медицинскиот универзитет во Виена, во која учествувале 117.200 американски жени, била најголемата студија која го испитувала влијанието на хемикалиите за боење на косата. Резултатите објавени на 2 септември покажале „зголемен ризик за повеќето видови на рак – со исклучоци“.

Но, за време на студијата, експертите наишле на докази кои сугерираат дека жените со природно потемна коса имаат зголемен ризик од Хочкинов лимфом – карцином на лимфниот систем – додека жените со природно посветла коса имаат зголемен ризик од карцином на базалните клетки – еден вид карцином на кожа.

Според Националниот институт за рак (НЦИ), повеќе од една третина од жените постари од 18 години и околу 10% од мажите постари од 40 години користат боја за коса.

Прочитајте и...  Посна супа од грашок која ќе стане вашето ново омилено јадење

„Над 5.000 различни хемикалии се користат во производи за боење коса, за кои се вели дека некои се канцерогени (предизвикуваат рак) кај животните“, според НЦИ.

Бидејќи бојата за коса се користи толку многу, експертите долго време се загрижени за потенцијалните опасности по здравјето што можат да произлезат од сите овие хемикалии.

Оваа ново објавена студија не докажува целосно дека бојата на косата е безбедна, но може да им донесе одредено олеснување на жените кои редовно ја бојат косата. Се разбира, истражувањето исто така сугерира дека природната боја на косата самостојно не носи ризик од рак.

Важно е да се напомене дека студијата има недостатоци затоа што е спроведена само врз бели американки, што значи дека овие наоди може да не се однесуваат на други групи луѓе. Истражувачите ја истакнаа потребата за понатамошни студии на поразновидна популација надвор од САД за подобро разбирање на односот помеѓу природната боја на косата и ризикот од рак, објави „Најдобар живот“.

Прочитајте и...  Били Ајлиш откри како карантинот влијаел на нејзината креативност и создавање нова музика

Поврзани вести

Единствено тие не му го завртеа грбот: Џони Деп по сите скандали и судења сè уште може да смета на овој славен бренд

Слободен Печат

ФОТО: Според фенг – шуи ова растение може да внесе благосостојба и добра енергија во домот

Слободен Печат

Од коронавирусот почина Зоран Росоманов, зетот на легендарната Виолета Томовска

Слободен печат

Вкусови што се памтат: Посна македонска кујна – Вргањ со зеленчук (РЕЦЕПТ)

Милена Ризовска

Џенифер Лоренс остана без својот имот кој беше опустешен од  ужасен пожар

Слободен Печат

ВИДЕО+ФОТО | Белата куќа во празнично руво: Меланија Трамп е подготвена за последниот Божиќ, како прва дама!

Слободен Печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian