НОВИ ПРОМЕНИ НА ФЕЈСБУК: Најпопуларната социјална мрежа добива специјален дел за вести

Социјалната мрежа Фејсбук ќе воведе специјална секција за вести наречена „News tab“ на својатa мобилна апликација, каде ќе ги прикажува насловите на вестите кои ќе ги бираат новинарите, додека издавачите ќе бидат платени за користењето на нивниот материјал, пренесе „Б92“.

Можеби најпопуларната социјална мрежа долго време беше во спор со издавачите на вести кои се жалеа дека Фејсбук има корист од споделувањето на нивните вести за кои досега не плаќаше.

Ова е потенцијално голем чекор за платформата која веќе долго време се соочува со тешкотии во искоренувањето на дезинформациите и неподготвеноста да потпишува договори со издавачите, пишува „АП“.

Во делот на вестите ќе бидат вклучени наслови од „Волстрит журнал“, „Вашигтон пост“, „Базфид њуз“, „Бизнис инсајдер“, „Ен-Би-Си“, „Ју-Ес-Еј тудеј“ и „Лос Анџелес тајмс“, како и наслови од неколку локални медиуми на најголемите американски градови. Новата секција треба да започне со работа во следниот период.

Прочитајте и...  Земјотрес од 6,5 степени ја погоди Индонезија

Преку Фејсбук ќе може да се видат само насловите на вестите, а кога корисникот ќе кликне на насловот ќе биде пренасочен на вебсајтот или на апликацијата на издавачот, доколку таа е инсталирана. Тоа е всушност, она што го бараа издавачите од Фејсбук минатите години.

Фејбук не сакаше да каже кој колку ќе биде платен, наведувајќи само дека ќе им плаќа на издавачите за пристапот до содржините.

Прочитај повеќе

Скопјани ги фати страв од коронавирусот (ВИДЕО)

Во Шпанија нови пет смртни случаи од коронавирус

Слободен печат

Огромните расходи на Франција се мерат во милијарди евра

Слободен печат

Официјалната обдукција потврди: Џорџ Флојд починал од срцев застој, имал многу модринки и исеченици

Слободен печат

Се зачади во косовското собрание: Претседателката ги опомена пратениците да не пушат на седница

Слободен печат

Мицкоски: Има зголемување на број на новоинфицирани, а никој не сноси одговорност

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Бар: Во протестите во САД постои надворешно мешетарење

МИА Агенција

Меркел: Убиството на Џорџ Флојд е многу страшно

Слободен печат

Ставот на републиканскиот сенатор за воена интервенција на протестите објавен во „Њујорк тајмс“ предизвика лавина реакции: Читателите не разликуваат вест од мислење

Слободен печат

Четворица пожарникари со две противпожарни возила гаснат пожар кај Росоман

Слободен печат

Меркел дефинитивно рече збогум: Најмоќната жена во Европа сепак заминува во пензија

Слободен печат

Куомо до демонстрантите: Тестирајте се на коронавирус, тоа е граѓанска должност

Слободен печат