18 C
Скопје

Новата Влада во Словачка доби доверба, Едуард Хегер – премиер

Претседателката Зузана Цапутова формираше нов кабинет на 1 април кога владата предводена од Игор Матович поднесе оставка, по критиките за начинот на кој ја водеше земјата за време на пандемијата.

Купувањето на руската вакцина Спутник В предизвика политичка криза во Словачка, поради што денеска се гласаше за доверба на новата влада, а пратениците му изразија доверба на премиерот Едуард Хегер со 89 гласа „за” и 55 „против”.

Претседателката Зузана Цапутова формираше нов кабинет на 1 април кога владата предводена од Игор Матович поднесе оставка, по критиките за начинот на кој ја водеше земјата за време на пандемијата.

Матович склучи договор за купување на два милиони дози на Спутник, иако неговите коалициски партнери не се согласија со идејата.

Новата влада повторно е составена од четирите досегашни колициски партнери и со гласање доверба на нова влада ја избегна можноста за предвремени избори.

Две партии, Партијата на солидарност и Партијата за народот, побараа оставка од премиерот за да опстои коалицијата.

Поврзани вести

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани девет пациенти

МИА Агенција

Италијанската крајбрежна стража пресретна четири брода со 500 мигранти

МИА Агенција

Груби: Ние направивме сè, редот е на ЕУ

МИА Агенција

Гир: Време е да се оди напред

Борисов: ЕУ е најдоброто место за живеење во светот

МИА Агенција

Второстепена комисија ќе разгледува зошто пациент кој е кислородно зависен со ковид добил само три дена боледување

Мирослава Бурнс

Остави Коментар