16 C
Скопје

Tag : Доверба

Вести Регион

Новата Влада во Словачка доби доверба, Едуард Хегер – премиер

МИА Агенција
Купувањето на руската вакцина Спутник В предизвика политичка криза во Словачка, поради што денеска се гласаше за доверба на новата влада, а пратениците му изразија...
Ви Препорачуваме Слободен удар

Џомбитис

Митко Билјаноски
Ја викавме „џомбитис“. За оние помладите – ревакцината што задолжително ја добиваа сите во југословенската армија и без чиј белег во рамото никого не го...
Вести Свет Слајдер

Анкета: Падна довербата на Европејците во АстраЗенека, во Британија останува стабилна

Слободен печат
Довербата на Европејците во вакцината на АстраЗенека против Ковид-19 падна откако неколку земји пријавија несакани ефекти, како што се згрутчување на крвта, иако научни студии утврдија дека вакцината е...
Вести Регион

Се намалува довербата на албанските граѓани во ЕУ

Слободен печат
Резултатите од истражувањето, спроведено од Централната банка на Австрија, со граѓаните во регионот на Југоисточна Европа, покажуваат дека довербата на Албанците во Европската унија е...
Ви Препорачуваме Слободен удар

Квас за спас

Злате Лозановски
Предлогот на премиерот Зоран Заев да се формира влада за национален спас во која би влегла и опозициската ВМРО-ДПМНЕ, без лидерот Христијан Мицкоски, одекна како...
Ви Препорачуваме Слободен удар

Средата клета да e

Срѓан Ивановиќ
Демократијата во основа се сведува на гласање. Се гласа на избори, се гласа во законодавниот дом. На тој начин се избираат пратениците во Собранието, премиерот...
Вести Македонија Слајдер

Владата задоволна од изгласаната доверба и бара деблокирање на Собранието, опозицијата и натаму го оспорува мнозинството

Слободен печат
Откако Собранието завчера со 62 гласа „за” и ниту еден „против” и „воздржан” и изгласа доверба на Владата, премиерот Зоран Заев вчера изјави дека добиената...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Владата „преживеа“, на ред се интерпелациите

Весна Тодоровска
Со 62 пратенички гласа Владата вчера ја доби довербата на Собранието, откако претходно премиерот Зоран Заев усно побара од пратениците да се изјаснат.  Но, според...
Вести Македонија Слајдер

Заев: Чест ми е што ја добив довербата, но со тоа расте одговорноста да се одблокира Собранието

Слободен печат
 Премиерот Зоран Заев денеска од Штип порача дека со довербата за неговата Влада што ја доби вчера во Собранието, расте и неговата одговорност да се...
Вести Македонија

ВИДЕО | Јорданов: Потегот на Заев е обид за дефокус на јавноста од коруптивните скандали

Слободен печат
Во изминатиов период доста често се дискутираше дали парламентарното мнозинство е стабилно, гледавме изјави на коалиционите партнери на СДСМ дека настапуват поединечно. Очигледно е дека...