Нојер е најдобриот голман на светот во 2020 година

twitter.com/ThatArabKeeper

Чуварот на мрежата на актуелниот европски шампион Баерн Минхен во конкуренцијата ги победи Јан Облак и Алисон.

Мануел Нојер годинава освои пет трофеи со баварскиот гигант, по еден во Бундеслигата, Купот и Суперкупот на Германија, Лигата на шампионите и УЕФА Суперкупот.

– Ова е една од најдобрите години во мојата кариера. Фантастично е сето тоа што успеавме да го направиме. Навистина сум среќен – рече Нојер на церемонијата на доделувањето на наградите „BEST“ за најдобар голман на светот во 2020 година.

Во женска конкуренција, прогласена за најдобар голман е Сара Буади која настапува за Лион од Франција, а најдобар тренер е Сарина Вигман, селекторот на холандската сениорска репрезентација.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот