Неверојатна трансформација на зависничка која започнала да пие на 12 години (ФОТО)

По долги години борба со алкохолот и дрогата Џен Елизабет на Инстаграм покажа фотографии од својата неверојатна трансформација.

Имено, оваа 42-годишна жена со фотографиите од пред и потоа на сите им докажала дека е можно да се излезе од кризата.

„До пред неколку денови не ни сакав да ја погледнам оваа фотографија. Секојдневно пишувам и зборувам за својот живот, но кога ќе се видам себе си ваква, тоа ми го одзема здивот. Ставив повеќе фотографии за да не си помислите дека на првата ми бил само „лош денот“, тоа беше мојата реалност долги години. Сакам сите кои моментално се борат со чувството дека заминале предалеку за да бидат спасени да погледнат дека закрепнувањето и лекувањето е можно за било кој на овој свет. Некогаш е тешко да сфатам дека ова некогаш сум била јас. Верував во многу лаги во својот живот, но најмногу болеше она што самата себе си се лажев. Ги гледам овие фоткии гледам девојка која никогаш не знаела дека постои нешто подобро за што треба да се бори. Гледам многу лоши одлуки и грешки. И гледам девојка која никогаш не вредела ништо помалку отколку што вреди денес, но тогаш едноставно не го знаела тоа“, напиша Џен на Инстаграм.

View this post on Instagram

Until a couple days ago, I had never laid eyes on these photos. I write and speak about my entire life every single day, but to actually see myself like that… took my breath away. . I included more photos of me in the swipe because I want everyone to know that this first one wasn’t just a bad day; that this was my existence for many years. I want anyone who’s struggling right now with feeling like maybe they’re too far gone to be saved… to see that recovery and healing are possible for every single person on this planet! . I remember times when I had a gutted out van to stay in that smelled of rotting flesh and metal. There were moments when I had motel rooms and actually got to shower. I had a few spots I could hang out at. But mostly I remember the days and nights wandering the streets trying not to be seen by anyone. . When I say I ate from garbage cans, I really mean it. When I tell you I lost the ability to read, I mean I actually could no longer put letters together to form words. When I speak about the times I spent in withdrawals; shaking and sweating, dry heaving and shitting on myself… what I mean is I spent lots of time praying for God to please just wipe me off the earth. . In some ways it’s hard to grasp that I was her and that today, she is me. I have believed a lot of lies in my life. But the ones that hurt me most were the ones I told myself. The ones I believed since I was a little girl about not being good enough for someone to love. Not being capable of the same things in life that other people had. And not being worth anything more than a life of broken hearts and pain. . I look at these pictures and see a girl who never knew that there was anything better to fight for. I see a lot of bad decisions and mistakes made. And I see a girl who was never worth anything less than she is right now. She just didn’t know it. . #transformationtuesday #wedorecover #csasurvivor #childhoodtrauma #traumarecovery #addictionrecovery #addictionawareness #fuckheroin #fuckshame #endstigma #soberwoman #sobermom #sobercommunity #recoverycommunity #soberaf #grateful #recoveroutloud #speakyourtruth #youareworthy #recoveryispossible #healingispossible

A post shared by 𝐉𝐞𝐧 𝐄𝐥𝐢𝐳𝐚𝐛𝐞𝐭𝐡 (@resurrektion_of_me) on

Таа раскажа дека за нејзината зависност и психичките болести се виновни траумите од детството. Кога имала само три години, родителите и се придружиле во верскиот култ каде ја злоставувале до деветата година кога конечно избегала.

Годините исполнети со сексуално злоставување ја одвеле на лош пат, така што веќе на 12 години започнала да пие алкохол. На почетокот користела алкохол како бегство од реалноста, но потоа преминала на потешки дроги.

Поради сите проблеми завршила на улица, каде живеела дури 13 години. Откако во 2010 година завршила во затвор, Џен доживеала некаков вид на просветлување после кое одлучила да побара стручна помош и успеала.

Иако патот на закрепнување бил долг и тежок, денес таа води нормален живот со своите две деца.

„Беше ова долг пат, зависноста е дел од мене. Морав после сето тоа да научам како да бидам човек, нормално да се туширам, да го наместам креветот, како да разговарам со луѓето и да одам во продавница. Траумите од детството се корен на моите проблеми. Морав да прифатам дека ништо од ова не е моја вина“, изјави Џен за „Mirror“ и откри дека децата и се најголема мотивација.

Прочитајте и...  Жена од Кина која се излечила од коронавирусот, по еден месец повторно е заразена

Прочитај повеќе

Во рок од шест години проживеа за шест животи: Неверојатниот подем и пад на Жан Мишел Баскија (ФОТО/ВИДЕО)

В.Т.

Што се случува тука? Српската пејачка Милица Павловиќ го прослави роденденот, гушкајќи и бакнувајќи го Аца Лукас! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Научниците објаснија зошто мораме да носиме маски и направија нивно рангирање од најлоши до најдобри (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Повеќе не живеат во Лос Анџелес – Меган и Хари повторно се преселија во нова вила до уште попознати соседи

Слободен печат

Копија на мама: Манекенката Катарина Ивановска објави фотографија од својата ќерка Кира! (ФОТО)

Васко Спасоски

Турскиот заводник го чека првото дете со сопругата, а се шпекулира дека за време на бременоста ја изневерил со колега

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Годините не и можат ништо, таа буквално плени: Дамата со најголема насмевка и харизма во Холивуд! (ВИДЕО)

Слободен печат

Северина позира на лулашка, а со бикините сокри само тоа што мораше! (ФОТО)

Васко Спасоски

Со години се бореше со тежината: Кели Озборн ослабе речиси 40 килограми! (ФОТО)

Слободен печат

Жешката Никол Шерзингер сакаше да го покаже зајдисонцето, но погледот ќе го фокусирате на нешто друго! (ФОТО)

Васко Спасоски

Со овој раствор ќе си ги спасите растенијата кои почнале да венеат: Феноменален трик од искусни билкари!

Слободен печат

Девојката на Луис Хамилтон, бујната Викторија се соблече скроз гола! (ФОТО)

Васко Спасоски