Не смеете да ги занемарите: 10 сигнали кои укажуваат дека на вашето тело му треба помош

Ако со нашиот организам нешто не е во ред, телото ќе ни го каже тоа. Меѓутоа често ги игнорираме тие симптоми кои можат да прераснат во сериозен здравствен проблем. Дознајте кои сигнали ви кажуваат дека на вашето тело му треба помош.

1. Проблеми со спиењето, раздразливост, грчеви во нозете
Ако ве мачат овие проблеми, мора да консумирате храна богата со магнезиум и калиум.

2. Преголема желба за солена храна
Алармира на инфекција или воспаление некаде во телото, особено за воспаление на урогениталниот тракт.

3. Сува кожа
На вашата кожа ѝ е потребно повеќе витамин Е.

4. Претерана желба за благо
Може да биде знак за исцрпеност на нервниот систем и дека на вашето тело му е потребно повеќе гликоза за да ја надополни енергијата. Во моментите кога ќе почувствувате неодолива желба за благо земете малку мед или темно чоколадо.

Прочитајте и...  „Ролинг Стоунс“ најавија реиздание на албумот од 1973-та, пристигнуваат и три досега необјавени песни

5. Крварење на непцата
Мора да пиете повеќе чај и да консумирате повеќе овошје бидејќи крварењето на непцата е знак дека ви недостасува витамин Ц.

6. Сува кожа на лактите
Упатува на недостаток на витамините А и Ц.

7. Зголемена желба за морска храна
Укажува на недостаток на јод во организмот.

8. Голема желба за кисела храна
На вашиот организам му е потребна храна која ќе ја поттикне работата на жолчката и на црниот дроб. Додајте повеќе лимон и брусница во вашата исхрана.

9. Кршлива коса и кршливи нокти
Овој сигнал упатува на недостаток на витамин Б и калциум.

10. Претерана желба за сирова храна
Тоа може да укажува на проблеми со црниот дроб или гастритис. Сировата храна ги ублажува грчевите и го смирува желудникот.

Прочитајте и...  Многумина велат дека не успеала да го преболи Винсент Касел: Моника Белучи откри како изгледал нивниот брачен живот

Прочитај повеќе

Муза на Хичкок и принцеза на Монако: Модната икона Грејс Кели која се откажа од актерството во врвот на кариерата! (ФОТО)

Слободен Печат

Како да одберете совршени праски?

Слободен печат

Емилија Димитриевска, поранешна боксерка и манекенка: Манекенството е професија полна со предрасуди

Ј.К.Д

Модното парче кое никогаш не заминува од мода: Најдобрите модели на малиот црн фустан! (ФОТО)

Слободен Печат

Бруклин Бекам ја запросил Никол со дијамантски прстен вреден вртоглави 200.000 долари (ФОТО)

Слободен печат

Поради неа денот трае подолго: Градбата која го успори движењето на Земјата! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Добро ни дојде ќерко Вероника: Маријан Стојановски стана татко! (ФОТО)

Васко Спасоски

Кој е одговорен за повеќе од 50 отсто од новите случаи на заболени со ковид-19

Слободен печат

Внукот на легендарниот Елвис Присли изврши самоубиство на 27-годишна возраст!

Слободен Печат

Почина сопругата на Џон Траволта: Кели Престон ја изгуби битката со ракот

Слободен печат

Дневен хороскоп за 13 јуни: Бидете она што сте и сѐ ќе биде добро

Слободен печат

Виц на денот: Двајца Македонци во Австралија

Слободен печат