Не им треба карантин: Швеѓаните одамна применуваат „коронавирус“ стил на живот

Дружење и комуникација по Скајп? Без прегратки? За Швеѓаните ова не е социјална оддалеченост, туку живот сам по себе, пишува шведската новинарка Лиза Бурвалд во написот за „Политико“.

Додека другите европски влади наметнуваат драстични мерки поради коронавирусот, оставајќи го население во шок (но веројатно и повеќе заштитено), Шведска останува неверојатно мирна и покрај глобалната пандемија.

Луѓе во посета на паб во Стокхол, Швеска – И покрај епидемијата, оваа држава не ги затвори своите барови и ресторани / 23 март 2020, Стокхолм, Шведска / ФОТО: EPA-EFE/Ali Lorestani SWEDEN OUT

Зошто е тоа така? Настрана фактот дека Шведска е земја со ладен темперамент, каде прикажувањето на силни емоции се смета за социјална неактивност. Всушност, ние го практикуваме коронавирусниот стил на живот далеку пред вирусот, пишува Бурвалд.

Географски, Шведска е трета по големина земја во ЕУ, но нејзиното население е нешто над 10 милиони; главните булевари во големите градови се секогаш речиси празни. (Ова е причината зошто ксенофобичните и десничарски шведски демократи се исмеваат за нивната мантра дека „Шведска е преполна!“).

Прочитајте и...  Кинеска вакцина против Ковид-19 испитана врз луѓе е безбедна и ефикасна

Всушност, според податоците од 2018-2019 година, мнозинството шведски домаќинства се состојат од еден член без деца. На пример, сосема поинакво е општеството во Италија, каде што различни генерации живеат под еден покрив, не само од финансиски причини.

Луѓе уживаат во сончевото време на прошетка во Дјургаеден, Стокхолм, Шведска / 22 март 2020, Стокхолм, Шведска/ ФОТО: EPA-EFE/Anders Wiklund SWEDEN OUT

Швеѓаните исто така сакаат да го почитуваат т.н. интерперсонално растојание и почитување на личниот простор. Ова правило одамна се применува во сите аспекти на секојдневниот живот во Шведска, од супермаркет до автобуската станица. Дури и кога е врнежливо.

Многу Швеѓани се изненадени од веста дека француските семејства се прилагодуваат на работа од дома и се обидуваат да создадат детален распоред само за да го поминат денот без да полудат.

Во Шведска, младите се „лепат“ на своите паметни телефони деноноќно и нивните важни односи, дури и првите состаноци, се случуваат зад нивните екрани.

Прочитајте и...  Ковид-19 го опфати и Фитр (Рамазан) Бајрам – баклавата и слатките со најтесниот круг на семејството

Тука имаме национална мантра слична на британскиот „Бидете мирни и продолжете“. Тоа е само малку депресивно, пренесува БНР.

Според последните податоци на Ројтерс, жртви од коронавирус во Шведска има 110. Заразени се 3.700 граѓани.

Прочитај повеќе

Кој е посилен од државата?

Чулев: СВР Струмица ги истражува донациите и дали лицата кои ги делеле ги почитувале мерките за Ковид-19

Слободен печат

Кумановци горди на двајцата доктори сограѓани беа дел од тимовите за трансплантација на срце и бубрези

Слободен печат

Протести во Минск против кандидатурата на Лукашенко за шести мандат

Слободен печат

Во Грција основните училишта и градинките се отвораат од 1 јуни

Слободен печат

Манчевски: Ако нема избори на 21 јуни, тогаш мора да се продолжи вонредната состојба

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Се слави во Чаир: Оро за време на полициски час? (ВИДЕО)

Слободен печат

Скоро пет и пол милиони лица заразени со Ковид-19

Слободен печат

Земјотрес го погоди Иран, најмалку 6 лица повредени

Слободен печат

Јовески: Поради новонастаната состојба одредени дејствија се одлагаат или не се преземаат

Слободен печат

Најмалку 107 лица заразени со коронавирус на миса во Франкфурт

Слободен печат

Драма во Сараево: Мечка се бори за својот живот, едно младенче е фатено, другото се уште се бара (ВИДЕО)

Слободен печат