1.1 C
Скопје

НБА сезоната официјално ќе започне на 22 декември!

Новата сезона во најсилната кошаркарска лига на светот ќе започне на 22 декември 2020 година, објави денеска официјално НБА лигата.

НБА-лигата и Здружението на играчи од НБА постигнаа договор сите екипи да играат 72 натпревари, што е за десет помалку од вообичаениот распоред.

Се разговараше и за промените поради пандемијата со ковид-19, што значително влијаеше на финансиите и календарот на лигата. Лимитот на платата ќе биде утврден на 109.140 милиони американски долари.

Преодниот рок почнува од 20 ноември, односно од 22 ноември до 22 декември играчите ќе можат да потпишуваат договори.

Прочитајте и...  Чедомир Јаневски нов тренер на Олимпијакос Никозија!?

Помеѓу најинтересните имиња на НБА пазарот се Марк Гасол, Кристијан Вуд, Серж Ибака, Ражон Рондо, Еван Фурније, Џереми Грент, Кентавиус Колдвел Поуп, Тристан Томпсон, Дерик Фејворс, Арон Бејнс, Маркус Морис, Двајт Хауард, Џеј Краудер, Ејвери Бредли, Андре Драмонд, Ото Портер, Малик Бизли, Дарио Шариќ..

Поврзани вести

Сити со петарда до врвот на табелата во Премиер лигата

Слободен печат

ВИДЕО: „Дерби дела Мадонина“: Ериксен го однесе Интер во полуфиналето на Купот

Слободен печат

Фантастична партија на Димитријевиќ за триумф на Хувентуд

Слободен печат

ВИДЕО: Жешко е на „Дерби дела Мадонина“: Ибрахимовиќ и Лукаку во клинч

Слободен печат

ВИДЕО: Алиоски и Лидс подобри од Њукасл

Слободен печат

ВИДЕО: Голчиште на Барди за триумф на Леванте

Слободен печат

Остави Коментар