9.2 C
Скопје

Настапот на Џони Кеш кој промени се: Многу бендови и денес го копираат

Настапот на Џони Кеш во затворот Фолсом стана славен, а снимката беше објавена и како албум и постигна милионски тираж…

На 13-ти јануари 1968-та година Кеш свиреше во живо во тој американски затвор. Станува збор за установа сместена во американската сојузна држава Калифорнија и тоа на само 30-ина километри од калифорнискиот главен град Сакраменто.

Интересно е тоа што Џони Кеш песната „Folsom Prison Blues“ ја напиша и сними уште во 1955 година односно речиси 13 години порано.

Инспирацијата ја добил откaко како припадник на американските сили во Германија го гледал филмот „Inside the Walls of Folsom Prison“. Песната „Folsom Prison Blues“ стана популарна меѓу затворениците, па така тој потоа постојано настапуваше во затворите, пренесува „Headliner“.

Прочитајте и...  Крем супа од брокули

И навистина, пред да настапи во затворот Фолсом на денешен ден пред 53 години, тој ги изведуваше своите песни и во други затвори, но токму настапот во Фолсом стана светски популарен. Кеш истот ден одржа два концерти во тој затвор, еден наутро, а другиот попладне. Голем дел од песните кои ги изведуваше имаа врска со затворскиот живот. Нормално, и на двата концерти првата песна која ја изведувал била „Folsom Prison Blues“.

Поврзани вести

Рики Мартин со новиот имиџ ги разочара следбениците

Слободен печат

Ликот од песната „Божа Пуб“ на Балашевиќ навистина постоел: Ова е легендата за Петар Божаниќ

Милена Ризовска

Секое утро се будела преморена, па ставила ноќна  камера: Се шокирала кога забележала две очи!

Слободен печат

Најздрави природни грицки: смеете да ги јадете во секое време

Слободен печат

Џорџ Клуни прв пат откри кој филм го снимил пијан

Слободен печат

Јагнешки бут со рузмарин

Слободен печат

Остави Коментар