Направете сами смеса која ќе ве ослободи од СУВИ И ИСПУКАНИ СТАПАЛА

На пролет и лето, кога сакаме да носиме отворени обувки и сандали, испуканите петици може да бидат голем естетски проблем.

Кожата е сува, понекогаш ја менува бојата, а може да дојде и до нејзино пукање поради недостаток на хидратација и тоа може да биде навистина болно.

Овој рецепт ќе ви помогне да го решите проблемот:

Издробете 10 таблетки аспирин и прелијте ги со 250 милилитри медицински алкохол од 70%. Измешајте и оставете ја смесата да отстои два дена на темно и суво место. Потоа, потопувајте парчиња газа или памук во смесата, ставете облоги на стапалата, завиткајте ги во пластична фолија и облечете чорапи.

Оставете ги облогите да делуваат преку ноќ. Наредниот ден измијте ги убаво со вода и исушете ги стапалата со крпа. Нанесете масна крема за нега на стапала или чист глицерин.

Резултатите се видливи по првиот третман, а можете да го повторите 2-3 пати месечно.

Видео на денот