Нападнал камп за бездомници со ЛАК И СТРЕЛА, полицијата го бара за ОБИД ЗА УБИСТВО

Двајца мажи кои престојувале во камп за бездомници во регионот на американскиот град Сан Франциско беа хоспитализирани овој викенд, откако полицијата откри дека биле нападнати со стрели, настан кој го смета за обид за убиство, пренесе Си-Ен-Ен.

Полицијата откри дека стрелите биле упатени кон двајца мажи и една жена, додека престојувале во кампот за бездомници во близина на Сан Франциско. Над двајцата се извршени хирушки зафати и се во стабилна состојба.

Осомничениот им е познат на жртвите, но се уште не е идентификуван. Тој ќе се соочи со двоен обид за убиство.

Сан Франциско е едно од многуте места во САД кое се соочува со значително зголемена бројка на бездомници поради растечките цени за изнајмување на станови, недостаток на здравствени сервиси, криза со опоиди и многу други фактори.

Прочитајте и...  Филипче: Заштитата на здравјето на граѓаните во текот на изборите беше на највисоко ниво

Минатата година, градоначалникот на Сан Франциско, Лондон Брид, најави директен план со цена од 181 милиони долари за решавање на проблемот со бездомниците.

Прочитај повеќе

Мета: Многу честитки до албанските партии за високата застапеност во новиот парламент

Слободен печат

Манчевски ја обвини АВМУ за политизација: Телма и Алсат-М го немаат прекршено Изборниот законик со пренесување на изјава на Филипче во својство на министер

Слободен печат

Песков: Русија нема ништо со хакерските напади и мешањето во изборите во Велика Британија

Слободен печат

Ревидиран списокот за влез во земјите на ЕУ: Македонија се уште отсутна, тргнати се и Србија и Црна Гора

Слободен печат

СДСМ: Ги осудуваме опасните повици од страна на Левица, обвинителството да реагира

Слободен печат

Лидерите на ЕУ утре ќе се обидат да постигнат договор за буџетот и планот за закрепнување од кризата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Болтон: Можно е „октомвриско изненадување“ – Четврта средба меѓу Трамп и Ким Џонг Ун

Слободен печат

Инспектори зеле мостри за анализа од отпадната вода со црвена боја во Вардар

Слободен печат

Ватикан им порача на бискупите да ги пријавуваат сексуалните злосторства во полиција

Слободен печат

Русија обвинета за хакерски напади: Обид да се украдат истражувања за вакцини

Слободен печат

Детска клиника постави монтажна општа амбуланта за заштита од ширење на Ковид-19 меѓу најмладите пациенти (ФОТО)

Слободен печат

Анкета: Рејтингот на Бајден се зголемува, на Трамп опаѓа

Слободен печат