Најголемиот британски производител на автомобили отпушта работници

Претходните недели и други британски компании како „Бентли“ и „Астон Мартин“ мораа да го намалат бројот на вработени со цел да ги преживеат економските последици од пандемијата.

Најголемиот автомобилски производител во Велика Британија „Jaguar Land Rover“ ќе мора да отпушти 1.100 работници за да може да ги преживее последиците предизвикано од пандемијата со корона вирусот.

Компанијата ќе го намали бројот на вработени во земјата како дел од „програмата за трансформација“.

– Низ својата континуирана програма за трансформација, „Jaguar Land Rover“ презема чекори за оптимизација на перформансите и постигнување на понатамошна оперативна ефективност со цел да се осигура одржлив раст и да се зачува долгорочен успех на работење, истакна портпаролот на компанијата.

– Поради пандемијата од корона вирусот, компанијата донесе тешка одлука за намалување на бројот на вработени во следните месеци, се вели во соопштението од компанијата.

Со намалувањето на работните места ќе се почне во производствените погони на „Jaguar Land Rover“ низ Британија и овој процес ќе трае од крајот на јули до крајот на годината.

Прочитајте и...  На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 419 пациенти, слободни кревети има

Компанијата има вработено околу 32 илјади лица.

Претходните недели и други британски компании како „Бентли“ и „Астон Мартин“ мораа да го намалат бројот на вработени со цел да ги преживеат економските последици од пандемијата.

 

 

 

Поврзани вести

ВИДЕО+ФОТО I  Руски дипломати ја напуштија Северна Кореја туркајќи вагонче од воз

Слободен печат

ВИДЕО: Воздушниот напад на Бајден врз Сирија – симболичен гест, вовед во војна или нешто друго?

Слободен печат

Родителите на исчезнатите млади момчиња апелираат до Вучиќ да не објавува фотографии и снимки од монструозните убиства на кланот на Веља Невоља

Слободен печат

ВИДЕО | Забавата поради која Неделковски и Пандов завршија во полиција

Слободен печат

Маричиќ потврди дека Русковска е обвинителот со кој се сретнал во петокот

Слободен печат

Амбасадорот Коснет ја потврди поддршката на САД за ЕУ ​​во дијалогот Белград-Приштина

Слободен печат

Остави Коментар