Најдобриот чоколаден мафин: Фантазија од вкусови која не се заборава! (РЕЦЕПТ)

Направете го ова популарно американско колаче на овој начин, ќе бидете воодушевени…

Состојки:

– 250 грама брашно
– 150 грама шеќер
– 40 грама какао
– 2 лажички прашок за печиво
– 1 лажичка сода бикарбона
– 1/2 лажичка сол
– 250 мл млеко
– 1 големо јајце
– 50 грама стопен путер
– 150 грама чоколадни ситни парчиња

профимедиа

Подготовка:

– Загрејте ја рерната на 175 степени и премачкајте калапи за 12 регуларни мафини.
– Во еден сад помешајте го брашното, какаото, прашокот за печиво, сода бикарбоната и солта.
– Во друг сад со миксер измешајте ги јајцата со шеќерот, додадете го стопениот путер, млекото и ванилин шеќер.
– Додадете ги и сувите состојки и соединете ја смесата со помош на шпатула или дрвена лажица.
– На крај додадете од ситните парчиња чоколадо.
– Наполнете ги калапчињата со помош на лажица за сладолед.
– Печете отприлика 20 минути зависно од јачината на рерната, проверете со чепкалка дали се готови.

Прочитајте и...  Акутен или хроничен синуситис: Главни симптоми на воспаление на синусите

Прочитај повеќе

БРИТАНЦИТЕ ШОКИРАНИ ОД СООПШТЕНИЕТО НА МЕГАН И ХАРИ – Таа е злобна и ќе биде уште полошо!

Слободен печат

СЕ ПРИЛЕПИ ДО НЕГО И НЕ ГО ПУШТА – Марија Шерифовиќ во Америка ужива со НЕГО! (ВИДЕО)

Слободен печат

ГИ ИСТАКНА ГРАДИТЕ ВО ПРЕДЕН ПЛАН: Сања Кужет во ова издание се уште НЕ СТЕ ЈА ВИДЕЛЕ! Водителката НИКОГАШ ПОУБАВА! (ФОТО)

Слободен печат

НЕ ЖАЛИ ПАРИ ЗА НЕА: Ќерката на Чола носи облека од 2.000 евра, а на Инстаграм често ПРОВОЦИРА! (ФОТО)

Слободен печат

Филмот што ги смени Оскарите: „Паразит“ е последната голема револуција на филмската уметност

Слободен печат

Џеј Ло со емотивна фотографија им го честиташе роденденот на своите близнаци (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

дваесет + осум =

Прочитај повеќе

Прочитајте пред да одите на шопинг: Најчести грешки што ги правите при купување

Слободен печат

Дара Бубамара дава 5.000 евра за нејзиниот син да не се дружи со „глупавите селски деца“

Слободен печат

Идеални кога сакате брз оброк: Брзи и сочни пица мафини

Слободен печат

Девојката на Нејмар провоцира во секси костим за капење (ВИДЕО)

Слободен печат

Акутен или хроничен синуситис: Главни симптоми на воспаление на синусите

Слободен печат

Нивес Целзиус покажа дел од телото кој вообичаено го крие кога се слика и ги воодушеви сите! (ФОТО)

Слободен печат