Надминат седумцифрениот праг: Шпанија е прва членка на ЕУ со преку милион инфицирани со ковид-19

Шпанија го надмина прагот од еден милион заразени со новиот коронавирус и прва членка е на Европската Унија (ЕУ) со толку голем број заразени лица.

Тамошното Министерството за здравство соопшти дека 16.973 лица биле заразени во последните 24 часа или вкупно 1.005.295 милиони од почетокот на епидемијата.

Во последните 24 часа се регистрирани и 156 смртни случаи во земјата, а од почетокот на епидемијата – 34.366.

Шпанија, со околу 47 милиони жители, е шеста земја во светот што го надмина прагот од еден милион заразени по САД, Индија, Бразил, Русија и Аргентина.

Прочитајте и...  Вкупно 814 пациенти се лекуваат во ковид центрите, слободни се околу 130 кревети

Поврзани вести

Шахпаска: Не 16  туку 365 дена да работиме на прашањето на насилството, родово-базираното и семејното насилство

Слободен печат

Намален бројот на инфицирани лица, но не и на починати: Германија со дневен рекорд од 410 смртни случаи

Слободен печат

ЕССЕ: Нема да запре родовото насилство без целосна примена на новиот закон

Слободен печат

Радио Нов Зеланд: Сто мртви делфини насукани на бреговите на архипелагот Чатам

Слободен печат

Царовска: За родово базираното насилство треба гласно да зборуваме

Слободен печат

Милошоски дојде, но рочиштето за „Моќник“ се одложи

Слободен печат

Остави Коментар