15 C
Скопје

Надминат седумцифрениот праг: Шпанија е прва членка на ЕУ со преку милион инфицирани со ковид-19

Шпанија го надмина прагот од еден милион заразени со новиот коронавирус и прва членка е на Европската Унија (ЕУ) со толку голем број заразени лица.

Тамошното Министерството за здравство соопшти дека 16.973 лица биле заразени во последните 24 часа или вкупно 1.005.295 милиони од почетокот на епидемијата.

Во последните 24 часа се регистрирани и 156 смртни случаи во земјата, а од почетокот на епидемијата – 34.366.

Шпанија, со околу 47 милиони жители, е шеста земја во светот што го надмина прагот од еден милион заразени по САД, Индија, Бразил, Русија и Аргентина.

Поврзани вести

Во куќата на ужасот во Ритопек: Во дневната соба пронајдена ДНК од убиениот навивач Здравко Радојевиќ

Горан Наумовски

ВИДЕО| Се урна балкон, 15 лица паднаа на карпи

Слободен печат

Македонски војник со тешка состојба поради ковид-19 се транспортира од Африка

Слободен печат

Царовска демантира: ВМРО-ДПМНЕ преку своите партиски мегафони се обидува пак дрско да манипулира со граѓаните

Слободен печат

Рама: Решен сум да го заменам Илир Мета, тој ја срами земјата

Слободен печат

Израел возврати на рекетирањето од Газа, најмалку 20 загинати

Слободен печат

Остави Коментар