Начевски и Николов ќе го судат финалето на Светското ракометно првенство

фото: EPA/EFE

Денеска завршува Светското ракометно првенство во Полска и Шведска со последните четири натпревари во Стокхолм.

Од 13.00 часот е мечот за петтото место меѓу Германија и Норвешка, а од 15.30 часот ќе се сретнат Египет и Унгарија во борбата за седмата позиција.

Потоа од 18.00 часот е дуелот за бронзениот медал меѓу Шпанија и Шведска, а од 21.00 часот во „Теле2“ арената е финалето Данска – Франција.

Финалната пресметка за светската титула ќе го судат Ѓорѓи Начевски и Славе Николов од Македонија.

За нашата судиска двојка тоа ќе биде шестиот натпревар на Мундијалот, претходно судеа на мечевите Португалија – Унгарија 27:20, Бахреин – Тунис 27:27, Шпанија – Франција 26:28, Исланд – Шведска 30:35 и Германија – Египет 35:34.

Ова ќе биде прво финале на светските шампионати за Начевски и Николов, претходно судеа финале на Европското првенство 2020 и финале на Олимписките игри 2020.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот