На овој остров живеат 13 луѓе и 120 мачки: Еве како изгледа нивниот живот! (ФОТО)

Дали знаевте дека во Јапонија постојат два острови на кои живеат речиси само мачки. Ги има навистина многу, многу повеќе од луѓето.

Тоа се островите Тахироџима и Аошима, во народот познати како „острови на мачките“.

Островот Тахироџима на кој живеат околу 100 луѓе и 500 мачки стана светски познат.

Просечната старост на луѓето е 71 година, а сите млади луѓе го напуштиле.

Островот Аошима е мал остров, во кој на крајот на минатиот век живееле 900 луѓе, а сега има само 13 стари лица. Меѓутоа, островот не е пуст бидејќи на него се наоѓаат 120 мачки во различни бои и видови.

Како се доведени мачките на островите?

Едноставно! Луѓето ги довеле за да се изборат против глувците, а тие се размножиле повеќе од луѓе.

Прочитајте и...  Се избричил првпат по 10 години, неговата сопруга шокирана! (ВИДЕО)

Овие острови се туристички атракции. Луѓето од сите страни на светот доаѓаат тука да ги хранат и мазат мачките.

Прочитај повеќе

Романтичната љубовна приказна на еден од најголемите холивудски заводници, актерот Метју Меконахи!

Слободен Печат

Се сеќавате на Алка Вуица? Жареше и палеше на југословенската сцена, па ја снема – денеска нема да ја препознаете! (ФОТО)

Васко Спасоски

Викторија Бекам после 10 години се насмеа: Нејзиниот син објави слика на која сите гледаат во нејзините заби! (ФОТО)

Слободен Печат

Златни бјути трикови од кујната: Еве како веднаш да ја поправите беживотната и испукана коса!

Слободен печат

Тони Брекстон објави селфи, луѓето не можат да поверуваат како изгледа во бикини на 52 години (ФОТО)

Слободен печат

Трик од искусните: Како да ја сочувате свежината на лебот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Теорија на заговор: Хари не е таткото на детето на Меган?

Слободен печат

Авторката на „Хари Потер“ објави нова бесплатна онлајн книга за децата во карантин

Слободен печат

Одлична идеја за денешниот ручек – Пилешко во сос од павлака (РЕЦЕПТ)

Слободен печат

Бочели: Целото мое семејство имаше коронавирус, тоа беше ужасно – ние имавме среќа!

Слободен печат

Се избричил првпат по 10 години, неговата сопруга шокирана! (ВИДЕО)

Слободен печат

Маја, Адријана, Билјана и Весна, жени со јасна визија  

Ј.К.Д