16 C
Скопје

На Крит вчера измерени рекордни 39 степени

На Пелопонез биле измерени 37,1 степени, на островот Родос 35,4, а во Атина 33,9  степени. 

Дополнително зголемување на температурата во повеќе делови на Грција беше регистрирано во текот на вчерашниот ден, па така на островот Крит беа измерени рекордни 39,1 степени Целзиусов, наспроти 38 степени во неделата, јави дописничката на МИА од Атина.

Според податоците од Националната опсерваторија во Атина и порталот „Метео”, за разлика од неделата, вчера, на Крит, Пелопонез и во областа Атика биле регистрирани дополнително високи температури, несвојствени за овој период од годината.

На Пелопонез биле измерени 37,1 степени, на островот Родос 35,4, а во Атина 33,9  степени. 

Поврзани вести

ВИДЕО | Андоновиќ: Крвавите пресметки не запираат – Нетанјаху нареди нови напади, Хамас возвраќа со жестоки ракетирања

Слободен печат

Владaта даде негативно мислење за законот за една изборна единица

Весна Тодоровска

ВИДЕО | Нацев: Земјишните реформи се едни од најкомплексните во секоја држава, кај нас пазарот на приватното земјоделско земјиште е нефункционален

Турција се подготвува да продолжи да купува руско оружје, и покрај предупредувањата на САД

МИА Агенција

Во Франција наскоро ќе прекине носењето на маска на отворен простор

МИА Агенција

Славчо најавува сончево време со умерена локална облачност и со умерен, повремено засилен ветер

Слободен печат

Остави Коментар