15.8 C
Скопје

Tag : рекордни

Вести Свет Слајдер

ВИДЕО | „Двојниот орел“ продаден за рекордни 18 милиони долари

Слободен печат
Една ретка паричка, вредна меѓу колекционерите, денес беше продадена за 18,87 милиони долари на аукцијата на куќата „Сотебис“ во Њујорк, што е рекорд за предмети...
Вести Свет

Германија со рекордни 1,35 милиони вакцинирани за еден ден

МИА Агенција
Германскиот министер за здравство Јенс Шпан објави дека во средата е постигнат дневен рекорд по бројот на вакцинирани против Ковид-19 во Германија – 1,35 милиони...
Вести Регион

На Крит вчера измерени рекордни 39 степени

МИА Агенција
Дополнително зголемување на температурата во повеќе делови на Грција беше регистрирано во текот на вчерашниот ден, па така на островот Крит беа измерени рекордни 39,1...
Вести Свет

ОН: Во светот има рекордни 80 милиони раселени лица

МИА Агенција
Кон средината на 2020 година, во екот на пандемијата на  коронавирусот, бројот на бегалци и раселени лица во светот надмина 80 милиони, што е најголем...
Вести Економија

Масовни отпуштања од работа во Германија

Слободен печат
Германскиот експерт Роланд Бергер предупредува дека во Германија, паралелно со кризата од пандемијата предизвикана од новиот корона вирус Ковид – 19, бројот на невработени лица...
Вести Свет Слајдер

Рекордни температури во Канбера, пожарите се активни

Температурите во Канбера го достигнаа рекордот за февруари, соопшти денеска австралиската метеоролошка служба. – Во главниот град вчера се измери 42,7 степени, што претставува рекорд...
Вести Економија

Аеродромот во Охрид забележа рекордни 300.000 патници

Слободен печат
Компанијата „ТАВ Македонија” најави проширување на аеродромот „Свети Апостол Павле” во Охрид. Планирано е градежните активности да почнат што поскоро, а веќе за престојната летна...
Вести Економија

Нови рекордни цени на златото

Слободен печат
Со надминувањето на нивото од 1.400 долари за унца, цената на златото ја достигна највисоката цена во последните шест години. Причината за промената на вердноста...