Мртвите тела на девојче и тинејџерка извадени од под урнатините во Албанија (ФОТО)

Бројот на жртви од силниот земјотрес се искачи на девет, додека бројката на луѓе кои се хоспитализирани е 600. Две нови жртви се чини се наоѓаат под урнатините на хотел во зоната на Голем- Драч.

Три од жртвите се од Драч, а меѓу нив има и едно девојче и тинејџерка. Трите други лица го имаат загубено својот живот во Тумана, додека едно лице го загуби животот откако скокна од балконот. Исто така во Тумана се спасени 20 лица. Во овој момент повеќе од 10 луѓе се наоѓаат под рушевините во Драч, а спасувачките екипи од рано утрово со сиот напор се обидуваат да ги спасат истите.

Регистрирани се големи материјални штети додека наставата е прекината за денеска и утре. Најсилниот земјотрес беше со јачина од 6.4, додека по него имало дестици со магинтуда до 5.4 степени според Рихтеровата скала.

Прочитајте и...  Нови 139 заболени од коронавирус, еден починат, 239 оздравени пациенти

Овој земјотрес, е најсилен по оној во 1979 година.

Прочитај повеќе

Израел осуети кибер напад врз одбранбената индустрија

Слободен печат

Страотни сцени од Минск: Полицијата пука во народот (ВИДЕО)

Слободен печат

Вака белоруската полиција ги понижува уапсените: Крвави и помодрени, принудени да се одречат од кревање револуција (ВИДЕО)

Слободен печат

Русија планира месечно да произведе по 5 милиони вакцини против ковид-19, по цена од 10 долари за 2 дози

Слободен печат

Ангеловска демантира дека подигнала штеден депозит од Еуростандард банка по информацијата дека ќе ја изгуби лиценцата за работа

Слободен печат

Кина реагира за врските на САД со Тајван: Тие што си играат со оган, ќе се изгорат

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Најмалку 800 луѓе во светот починаа поради дезинформации за Ковид-19

Слободен печат

Од девојче кое поради црната боја на кожата никој не го дружел, до историска кандидатура за потпретседател на САД

Слободен печат

Костовски: Двојна игра на НБ, ако беа решени да не затворат, тоа требаше да го направат уште пред една година

Слободен печат

Екстремистите го зазедоа клучното пристаниште во Мозамбик

Слободен печат

Се бара исчезнатиот Ѓорѓи Дервишовски-Гоче од Тетово

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Дали Нина Ангеловска ги извадила парите од Еуростандард банка пред затворање?

Слободен печат