Tag : драч

Вести Регион

Доктор од болницата во Драч позитивен на корона, потврдени нови 10 случаи

Слободен печат
Во последните 24 часа кај нашиот сосед Албанија регистрирани се нови 10 случаи, со што бројот на заразени се зголеми на 33 лица. Еден од новозаразените...
Вести Регион

ЕУ: Албанија за катастрофалниот земјотрес беше помогната на ист начин како да е земја-членка

Слободен печат
Aмбасадорот на делегацијата на Европската унија во Албанија, Луиџи Сореца, кој присуствуваше на презентацијата на финалниот извештај за проценката на штета од катастрофалниот земјотрес што...
Вести Слајдер

Силниот земјотрес во Албанија предизвика паника кај населението

Слободен Печат
Во 21 часот и 15 минути вечерва е регистриран силен земјотрес во Албанија. Иако првично беше информирано дека земјотресот бил со магнитуда од 5.5 степени...
Вести Регион

Полициска акција во Тирана: Уапсени 25 фунцкионери по кобниот земјотрес во Драч

Слободен Печат
Во полициска акција во Тирана уапсени се поранешни и сегашни функсионери, но и градители на зградите кои се оштетија во силниот земјотрес што ја погоди...
Вести Регион

Во Драч започна процесот на реконструкција на објектите оштетени од земјотресот

Во Драч започна реконструкцијата на зградите оштетени од силниот земјотрес што ја погоди Албанија на 26 минатиот месец. Во една од нив се врши реконкструкција...
Вести Регион

Еден месец од силниот земјотрес во Албанија, експертите: Нема веќе ризик од силен удар!

Слободен печат
Помина еден месец од силниот земјотрес во Албанија, каде животот го загубија 51 лице, додека илјадници други беа повредени. Во силниот земјотрес од 6.2 степени...
Вести Македонија

Заев, Рама, Вучиќ и Ѓукановиќ во Драч, да ги видат штетите од земјотресот

Слободен печат
Претпладнево во пристанишниот град Драч, кој беше едно од најпогодените подрачја од разорниот земјотрес што Албанија ја погоди утрото на 26 ноември, престојуваат премиерот Зоран...
Вести Скопје

Шилегов им додели благодарници на учесниците на спасувачката акција во Драч

Слободен печат
Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов и заменик градоначалникот Енвер Малиќи денеска им доделија благодарници на пожарникарите и на доброволците коишто беа дел од екипите што...
Вести Ви Препорачуваме Регион

ДА ТИ ЗАЛЕДИ КРВТА: Погледнете колку траеше страшниот земјотрес во Албанија (ВИДЕО)

Слободен печат
На 26 ноември, Драч и околината беа погодени од страшен земјотрес од 6.4 степени според Рихтеровата скала, од кој 52 лица го загубија животот, стотици...
Вести Регион

ПОСЛЕДНИ ПОДАТОЦИ ОД АЛБАНИЈА: Оштетени се 1.183 објекти, а евакуирани 3.224 лица

Слободен печат
Се прошири списокот на оштетени објекти, како и на погодени области, од катастрофалниот земјотрес кој ја потресе Албанија на 26 ноември. Последните податоци од досега...