Tag : Тирана

Вести Регион Слајдер

Мета: Целта на владата на Рама е враќање на диктатурата

Слободен печат
Албанскиот претседател, Илир Мета, на средбата со известувачот на Европскиот парламент за Албанија, Изабел Сантос искажал загриженост поради „алчноста на мнозинството со какви било противуставни...
Вести Регион

Баша: Оваа Влада има тенденција да го зграпчи Уставниот суд, со што прави државен удар

Слободен печат
Лидерот на најголемата албанска политичка сила, Демократската партија, Љуљзим Баша, по средбата со лидерите на партиите кои ја сочинуваат обединетата опозиција, во изјава за медумите...
Вести Македонија

Борисов: Цела Европа сака да даде перспектива на Скопје и Тирана

МИА Агенција
Ова денеска го изјави бугарскиот премиер Бојко Борисов во Минхен, каде учествува на Минхенската безбедносна конференција. – Го кажувам ова со тага и секако со...
Вести Регион

Курти утре во Албанија во прва официјална посета како премиер надвор од земјата

Слободен печат
Косовскиот премиер Албин Курти утре ќе отпатува за Албанија, во неговата прва официјална посета надвор од земјата откако пред една недела, на 3 февруари, беше...
Вести Македонија

Сасоли: Ќе бидат надминати забелешките за Македонија и Албанија

Слободен печат
Претседателот на Европскиот парламент, Давид Сасоли, денеска во Тирана се сретна со премиерот на Албанија, Еди Рама. На прес конференцијата, Сасоли изјави дека после разгледувањето...
Вести Свет Слајдер

Претседателот на Европскиот парламент, Сасоли во посета на Тирана

Слободен печат
Претседателот на Европскиот парламент, Дејвид Сасоли, денеска ќе допатува во дводневна официјална посета на Албанија. Прва негова средба ќе биде со амбасадорот на делегацијата на...
Вести Регион

Политичарите од Албанија го поздравија формирањето на влада во Косово

Слободен печат
Официјална Тирана го поздрави постигнатиот договор за формирање влада меѓу Движењето Самоопределување и Демократскиот сојуз на Косово. Поздравувајќи го договорот, премиерот Еди Рама преку Твитер...
Вести Македонија

Конте од Софија порача: Скопје и Тирана што поскоро да влезат во ЕУ

Слободен печат
Северна Македонија и Албанија што поскоро треба да се приклучат во ЕУ, изјави италијанскиот премиер Џузепе Конте на денешната средба во Софија со претседателот на...
Вести Слајдер

Силниот земјотрес во Албанија предизвика паника кај населението

Слободен Печат
Во 21 часот и 15 минути вечерва е регистриран силен земјотрес во Албанија. Иако првично беше информирано дека земјотресот бил со магнитуда од 5.5 степени...
Вести Македонија Слајдер

И кај соседите има протести, но парламентите не им се заградени со полициски огради како кај нас

Весна Тодоровска
„Слобден печат“ sирна дали и околу парламетните кај нашите најблиски и кај соседите во поблиската околина има полициски огради како кај нас околу македонскиот парламент....