Tag : Тирана

Вести Регион

Во Албанија од Ковид-19 почина уште еден лекар

Слободен печат
Во Албанија уште еден лекар почина од Ковид – 19, кој бил хоспитализиран во Инфективната клиника и неколку дена бил во тешка состојба. – Покрај...
Вести Регион

Мета по средбата со Хоти: Албанија го подржува дијалогот Косово – Србија

МИА Агенција
Албанскиот претседател Илир Мета на попладневната средба со косовскиот премиер Авдулах Хоти, на Косово му посакал многу успех во европската перпектива и го подржал дијалогот...
Вести Регион

Рама: Вучиќ може да оди и на Месечината, но на крај сепак ќе седне со легитимните власти на суверено Косово

Слободен печат
Албанскот премиер Еди Рама, коментирајќи ја изјавата на српскиот претседател Александар Вучиќ дека „нема да ја признае независноста на Косово и дека преговара со Западот,...
Вести Регион

Стерјовски: Тирана да ја потпише и ратификува Европската повелба за регионални или малцински јазици

Слободен печат
Пратеникот во албанскиот парламент од македонската партија, Македонска алијанса за европска интеграција, МАЕИ, Васил Стерјовски, на денешната пленарна седница на законодавниот дом, побара од Владата...
Вести Регион

Еминентен албански хематолог почина од ковид-19 во болница во Тирана

Слободен печат
Во Инфективната клиника во Тирана попладнево од Ковид-19 почина професор доктор Арјан Пуши, познат хематолог, со бројни научни трудови. По заболувањто од опасниот вирус бил...
Вести Регион

Зголемен бројот на хоспитализирани лица во Албанија: Тирана останува најголемо жариште

Слободен печат
Во последното деноноќие во Албанија регистрирани се помал број новозаразени со Ковид-19, споредено со вчера, но забележан е зголемен број на хоспитализирани лица, споредено со...
Вести Регион

МД „Илинден” бара од албанската Влада финансиска подршка за граѓанските организации

Слободен печат
Македонското друштво „Илинден”-Тирана побара во економските мерки на Владата на премиерот Еди Рама, за ублажување на последиците од од пандемијата со Ковид-19, да бидат опфатени...
Вести Регион

САД: Дополнителна помош за Албанија во справувањето со коронавирусот

Слободен печат
Американската Амбасада во Тирана преку Твитер објави дека САД и доделиле на Албанија дополнителни 346.000 американски долари за да помогнат во справувањето со пандемијата со...
Вести Регион

Албанија попладнево ги дочека првите туристи оваа сезона

Слободен печат
Албанија попладнево ги дочека првите туристи оваа сезона, по глобалното затворање поради пандемијата на Ковид-19. Авион на компанијата „Белавија” слета на меѓународниот аеродром во Тирана,...
Вести Регион

Уште еден мирен протест во Тирана

Слободен печат
Вториот по ред протест организиран од Алијансата за одбрана на Националниот театар, подржан од обединетата албанска опозиција, мина мирно. На протестот, што се одржа на...