„Монд“: Франција ќе го тргне ембаргото за Скопје и Тирана ако се преуреди постапката за проширување

Француски дипломатски извори за „Монд“ изјавиле дека преговорите какви што се сега може да траат со години, а земјите кандидатки за тоа време да останат надвор од Унијата.

Франција сака прво да се преуредат постапките за прием на нови членки во Европската унија, пред таа да даде зелено светло за почеток на преговорите со Македонија и Албанија, пишува француски „Монд“. Франција под тој услов е подготвена да го повлече ембаргото за почеток на преговорите со Скопје и со Тирана.

Весникот пишува дека тоа го потврдил и првиот човек на Европскиот совет, Шарл Мишел, посочувајќи дека ако се постигне договор за модернизација на пристапната постапка, верува оти е можен напредок.

Францускиот претседател Емануел Макрон во средата му стави до знаење на хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ во Париз дека Франција е подготвена за поместување, ако се промени методот на преговори.

Прочитајте и...  БИЛЕТОТ МОРА ДА СЕ ИЗБРИЧИ ДО КРАЈОТ НА ВОЗЕЊЕТО: ЈСП го згреши албанскиот превод на новиот билет (ФОТО)

Француски дипломатски извори за „Монд“ изјавиле дека преговорите какви што се сега може да траат со години, а земјите кандидатки за тоа време да останат надвор од Унијата. Таков пример во моментов е Србија, и тоа може да донесе намалување на волјата кај граѓаните за ЕУ. Затоа подобро е да се развие постапка за постепено подготвување на земјите.

Прочитај повеќе

Адеми: За период од две години платите на наставниците се зголемени за повеќе од 21 процент

Слободен печат

НЕСРЕЌА ВО АВСТРАЛИЈА: Двајца загинати, повеќе повредени откако воз излета од шини кај Мелбурн

Слободен печат

Додик повторно се закани со РС-егзит и побара исполнување на барањата

МИА Агенција

Српското собрание денеска ќе расправа за Договорите од мини-шенгенот меѓу Северна Македонија и Србија

Слободен печат

Путин: САД помогнаа во спречување на терористички напад во Санкт Петербург

Слободен печат

Чулев ги откри деталите во врска со вчерашната акција во Крушопек (ФОТО+ВИДЕО)

Војислав Мојсовски

Остави Коментар

оне × 1 =

Прочитај повеќе

Меркел: Расизмот е отров

Слободен печат

Заев: Наградата е значајна затоа што ги потврдува прогресивните и европски политики кои градат траен мир

Слободен печат

Започнува клучниот ЕУ самит за буџетот, можно е да трае повеќе од два дена

Слободен печат

ЈСП ќе воведе дополнителен број автобуси за Задушница

Слободен печат

Гелевски: Дали програмата за култура е резултат на вкоренет клиентелистички систем?

Слободен печат

Преку новата алатка граѓаните сега ќе имаат увид во Јавниот долг