пристапни преговори Archives - Слободен печат

Tag : пристапни преговори

Вести Македонија

Спасовски-Герберих: Развојот на методологијата не смее ги помести пристапните преговори со ЕУ

Слободен Печат
На денешната средба на претседателот на Владата Оливер Спасовски и германскиот амбасадор во земјата Томас Герберих беше истакната и повторена поддршката на Германија за скорешно...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Ако законот биде услов, тогаш ништо од датум

Соња Христовска-Угриновска
Ако донесувањето на законот за Јавно обвинителство навистина стане пресуден, клучен услов за авроинтеграциите на земјава, тогаш нема ништо од датумот за почеток на преговори...
Вести Македонија

Средба Џафери-Вархељ: Заедничките напори ќе донесат почеток на преговорите во март или мај

Слободен Печат
Заедничките напори ќе резултираат со одлука за почеток на преговорите во март или мај оваа година, беше истакнато на денешната средба во Скопје меѓу претседателот...
Вести Македонија Слајдер

„Монд“: Франција ќе го тргне ембаргото за Скопје и Тирана ако се преуреди постапката за проширување

Слободен Печат
Франција сака прво да се преуредат постапките за прием на нови членки во Европската унија, пред таа да даде зелено светло за почеток на преговорите...
Вести Македонија

Пленковиќ: Македонија заслужува да ги почне преговорите за членство во ЕУ

Слободен печат
Северна Македонија направи огромни жртви за да си ја обезбеди европска иднина и земјата заслужува да ги почне преговорите за членство во Европската Унија, изјави...
Вести Регион

Унгарски европратеник: Земјите од Западен Балкан заслужуваат шанса за членство во ЕУ

Слободен печат
Европската унија им должи на балканските земји да им даде шанса да се приклучат кон Унијата, изјави во Стразбур европратеникот од редовите на унгарската партија...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Прво гаранција за членство во ЕУ, а потоа одложување на изборите

Мартин Богатиноски
Кратко откако стивнаа најавите дека најавените априлски парламентарни избори би можеле да бидат одложени поради ратификацијата на протоколот за членство на земјава во НАТО, сега...
Вести Македонија

Историска грешка на ЕУ да не даде зелено светло за Северна Македонија и Албанија, смета амбасадорот на САД во Грција

Слободен печат
Ние сметаме дека беше историска грешка на Европската унија да не оди напред со Северна Македонија и Албанија, рече амбасадорот на САД во Грција, Џефри...
Вести Македонија

Советот за општи работи на ЕУ ќе разменува идеи за проширувањето на ЕУ, но без конкретни предлози

Слободен печат
Министрите за надворешни работи на земјите-членки на ЕУ во вторник во рамките на редовниот Совет за општи работи ќе разменат идеи за иднината проширувањето, и...
Вести Македонија

Десет поранешни министри ја повикуваат ЕУ да ја исправи стратешката грешка за Македонија и Албанија

Слободен печат
Спротивставувањето на почетокот на пристапни преговори за Северна Македонија и Албанија е стратешка грешка и ги поткопува авторитетот и кредибилитетот на ЕУ, пишува во отвореното...