Младите кошаркари торпедирани од Русија

Кошаркарската репрезентација на Македонија 16 години е поразена од селекцијата на Русија со убедливи 70:45 на Европското првенство во Удине, Италија. По поразот од Русија наместо во четвртфиналето, младите кошаркари ќе играат за пласман од 9. до 16. место.

Очајниот шут на младите кошаркари  им донесе проблеми уште на стартот, првите поени ги постигнаа дури со шестата минута преку Симиќ, а до крајот на првата четвртина дадоа уште пет поени. Во втората четвртина реализацијата беше малку подобра, избраниците на селекторот Дервишевиќ дадоа 11 поени, но противникот на пауза замина со предност од 30:18 и речиси обезбедена победа.

Сите дилеми околу победникот беа решени во третиот дел кој им припадна на руските кошаркари со 16:7.
Андреј Митревски со 14 поени беше единствениот со двоцифрен ефект во нашиот состав.

Прочитајте и...  Мухамед Али на денешен ја загуби најважната битка, за сопствениот живот (ВИДЕО)

Нареден противник за македонските надежи е репрезентацијата на БиХ која денеска загуби од Турција со 87:65

Прочитај повеќе

МЗТ Скопје на чекор до АБА Лига: Приморска не доби лиценца во Словенија

Слободен печат

Паника во Барселона, до крајот на сезоната без Меси?

Слободен печат

Екстра засилување за Металург, хрватското легендарно крило Хорват доаѓа во Автокоманда

Слободен печат

Го смени името и ги запали социјалните мрежи , од Мекдоналд стана Бургер кинг

Слободен печат

„Комити“ реагираат: Овие момци заслужија титула

Слободен печат

Роналдо ги шокира докторите на Јувентус, се врати посилен од карантинот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Федерер не е најдобар тенисер во својата ера – тоа е Новак Ѓоковиќ

Слободен печат

Марадона останува тренер на Гимназија

Слободен печат

ФФМ следната недела ќе ги одреди екипите кои ќе играат во Европа, настапот на Вардар неизвесен поради милионскиот долг

Слободен печат

И во Премиер лигата донесено правилото за пет замени

Слободен печат

Вонредна седница, ФФМ: Крај на сезоната во Првата лига и Купот!

Слободен печат

Толедо и официјално го напушти Вардар, Вујин наскоро во Скопје!?

Слободен печат