6.8 C
Скопје

Митко Јанчев ќе се кандидира за лидер на ВМРО-ДПМНЕ кога ќе се бира претседател на непосредни избори

Градоначалникот на Кавадарци и поранешен потпретседател на ВМРО ДПМНЕ, Митко Јанчев во емисијата „Во центар“ изјави дека ќе се кандидира за лидер на ВМРО ДПМНЕ кога претседател ќе се бира на непосредни избори, бидејќи партијата оди во погрешен правец и бележи само порази на политичката сцена.

Јанчев смета дека лидерот на ВМРО ДПМНЕ треба да биде избиран со гласање на целокупното членство.

-Ќе се кандидирам за лидер на ВМРО ДПМНЕ на непосредни избори кога целото членство на партијата ќе биде во состојба демократски да гласа и да го избере новиот лидер. Мене не ми се потребни конгреси во Валандово, јас сакам целото членство да може да каже дали ја заслужувам довербата да дојдам на чело на партијата. Не го разбирам Христијан Мицкоски, вели Јанчев, не треба некој да те брка од партијата, треба да го исполниш тоа што си го ветил. Ако си кажал дека по пораз на изборите ќе се повлечеш од лидерската позиција тогаш секое ветување треба да се исполни, вели Јанчев.

Прочитајте и...  Во Грција 98 починати од Ковид-19 и 1.667 новозаразени

На прашањето дали постои договор меѓу него и Зоран Заев, Заев да остане на чело на владата до 2024 година, а потоа на премиерската функција да го замени Јанчев, тој одговара дека нема таков договор.

-Мојата намера е да се кандидирам за уште еден градоначалнички мандат во Кавадарци и кога ќе се создадат демократски услови да се кандидирам на непосредни избори за лидер на партијата, вели Јанчев.

Поврзани вести

Вирусолог од Вухан: Во Азија има уште коронавируси кои можат да се пренесат на луѓето

Слободен печат

Судот го презакажа судењето за убиството на Оливер Ивановиќ

Илинка Иљоска

Села: Одредени пратеници ќе ја злоупотребуваат можноста за онлајн-присуство

Слободен печат

Николов: Изградба на 100 типски куќи за социјално ранливите, во 21 век секој заслужува топол дом

Слободен печат

Студија: Мапирање на лажните вести и дезинформации на Западен Балкан и идентификување начини за борба со нив“

Слободен печат

Барние: Нема услови за постигнување договор за Брегзит

И.И.

Остави Коментар