19 C
Скопје

Митиќ: Фиверс е добра шанса да ја оствариме првата победа во Лига Европа

Металург продолжува со набиената агенда во Лигата на Европа и само еден ден по средбата со Чеховски Медведи, замина за Австрија, каде денеска има нов натпревар од деветото коло на групната фаза против екипата на Фиверс.

Ова за тимот од Автокоманда ќе биде четврти меч во Лига Европа за само девет дена. Меѓу другото, во овие девет дена патуваа „сино-белите“ во Полска, а сега и во Австрија.

Тренерот Оливер Димитриоски за оваа средба не може да смета на Златко Хорват, Милан Лазаревски, Велко Маркоски и Теодор Тодески.

Овој дуел ќе се одигра во „Спортхале Холгасе“ во Виена со почеток во 20.45 часот, а судии се Вацлав Хорачек и Јиржи Новотни од Чешка. Потсетување дека првиот меѓусебен натпревар меѓу овие две екипи во Скопје заврши нерешено (33:33).

Прочитајте и...  Трагедија во Бразил, се удави таткото на голманот Алисон Бекер

– Во Скопје одигравме нерешено, но ова е добра шанса за нас младите да помогнеме и да ја оствариме првата победа. Не сме комплетни, но се надевам дека ќе пружиме добра игра. И на мечот со Чеховски Медведи во Скопје одигравме добро, но поради некои наши грешки во финишот го загубивме натпреварот. Што се однесува до мене, јас сум им благодарен на Металург и тренерот Димитриоски за шансата што ја добивам.

Мое е на секој натпревар да го давам максумумот, да напредувам и да бидам подобар од натпревар во натпревар. Засега сум задоволен, но целта е да одам напред, а ова е голема шанса и за мене и за сите други – вели ракометарот на Металург, Андреј Митиќ.

Прочитајте и...  Кои се најголемите лудаци во фудбалот: Пироман, нацист, провокатор...

Металург заедно со Бешикташ и Татабања досега се единствените без триумф во натпреварувањето. Моментно Фиверс е петтопласиран во групата со четири бодови, додека нашиот претставник е последен со еден.

Поврзани вести

Павлов: Тренинг кампот во Дубаи е полн погодок

Зоран Спасоски

Спортскиот директор на КФСМ, Тодор Гечевски за неуспехот на квалификациите за ЕП 2022: Ни недостигаше малку среќа, но иднината ветува

Сака слободно да трча: Олимписка шампионка на суд за човекови права!

Слободен печат

Тајгер Вудс не бил под дејство на алкохол или дрога, но го чека казна!

Слободен печат

Гордоста на Милан и Интер во легенда, Црвена звезда има чест уште еднаш да го почувствува „Сан Сиро“!

Слободен печат

Леонарди ги потврди преговорите: Наскоро одлука за Мбапе и Нејмар!

Слободен печат

Остави Коментар