Мистеријата за исчезнувањето на индискиот шеф на полиција

Индиска полиција/ Фото EPA-EFE/JAGADEESH NV

На почетокот на октомври индиските власти објавија сензационална вест: исчезна поранешниот началник на полицијата на Мумбај, главниот финансиски град на земјата.

Парамбир Синг,  началник со шарена репутација, пред две години бил назначен за шеф на сила од 45.000 луѓе, а сега тој не е ниту во канцеларијата, ниту во семејниот дом во градот Чандиган , околу 1.600 километри од Мумбаи.

Полицијата започна акција за потрага по нивниот колега. Семејството на Синг – неговата сопруга и ќерката кои живеат со него во Мумбај, како и неговиот син кој живее во странство, не кажуваат ништо.

Вистинска драма

Се започнало во февруари, откако автомобил полн со експлозив бил пронајден пред куќата на Мукеш Амбани, најбогатиот човек во Азија. Следните денови телото на наводниот сопственик на автомобилот било пронајдено во морето во близина на градот – полицијата подоцна утврдила дека човекот бил убиен и дека неговото тело било фрлено во вода.

Работите станале поматни кога бил уапсен полицаец кој починатиот наводно го познавал. Инспекторите сметаат дека Сачин Вазе, инспектор на елитното одделение за криминал, учествувал во носењето автомобил полн со експлозив пред куќата на Амбани, како и дека учествувал во убиството на сопственикот на автомобилот. Вазе отфрла секаква вина.

Во март, Синг бил сменет од функцијата и префрлен на чело чувар на Махараштра – чиј главен град е Мумбаи. Овие стражари се сиромашна единица која и помага на полицијата. Локалните медиуми тогаш изјавија дека Синг бил префрлен на полошо место.

„Тоа не беше рутински трансфер. Тоа значи дека е направена сериозна грешка“, изјави тогашниот министер за полиција Анил Дешмук. Министерот, меѓутоа, никогаш не објасни за каква грешка станува збор.

Изнуда и корупција

Синг дошол на новото работно место во средината на март и веднаш испратил писмо до владата во кое го обвинува својот шеф Депмук за изнуда и корупција. Засега нема никакви докази.

Во писмото до главниот министер Удава Такари, Синг го обвинил Дешмук дека му наредил на Вазе да собира милиони долари мито од сопствениците на ресторани и хотели во градот кои се борат да ги почитуваат правилата и прописите.

Дешмук ги негирал обвинувањата, но бил принуден да поднесе оставка на почетокот на април. Федералната финансиска агенција покрена истрага против Дешмук, а досега пет пати бил поканет на разговор. Во ноември поранешниот министер бил уапсен. Алудирајќи на Синг, тој рече: „Оној што ме обвини сега побегна во странство“.

Во меѓувреме, во мај, Синг заминал на боледување и досега двапати го продолжил тоа боледување.

А потоа исчезна.

Во катната резиденција на Синг во богатата населба Малабар Хилс, неговата сопруга и ќерка молчат. Неговиот адвокат, Анукул Сет, одби да зборува за Би-Би-Си.

Медиумите со денови шпекулираат: Kаде „побегна“ Синг? Можеби Русија или можеби Белгија?

„Го бараме, тој како владин функционер не може да оди во странство без одобрение од владата… Ако заминал, тоа не е добро“, изјави за новинарите новиот министер за внатрешни работи, Дилип Валсе Патил.

Владата на Махараштра формирала комисија предводена од пензиониран судија, која го испитува случајот. Хотелиерите и обложувалниците на Синга се обвинети за изнуда. Дешмук, неговиот поранешен шеф, сè уште не е обвинет и моментално е во притвор.

Она што дополнително ја комплицирала целата работа е одбивањето на Синг да се појави на сослушувањето на кое бил повикан од комисијата. Наместо тоа, преку своите адвокати, тој поднел претставка до судот во која ја доведе во прашање законитоста на самата истрага. Неговите адвокати велат дека самиот факт што Синг комуницира со комисијата покажува дека тој не бега од правдата.

За овој случај во моментов се знае премалку. Дали има некаква врска помеѓу ова и случајот со експлозиви во автомобилите? Зошто Дешмук го замени Синг? Зошто Синг исчезна по сериозните обвинувања против министерот? Зошто Синг не соработува со истражителите?

Нема одговори на овие прашања.

Животот на Синг

Магистер по социологија, Синг бил роден во семејство на бирократи и домаќинки и бил познат како многу жив лик. Како млад тој играл крикет. Во четиридецениската кариера, тој се борел со маоистичките бунтовници во руралните области и со шефовите на бандите во градот. На самиот почеток на својата кариера, Синг работел на чистење на подземјето во Мумбај. Во тоа време, во раните 1990-ти, најбогатиот град во Индија бил растргнат од работа со банди, изнуди и киднапирања.

Во јавноста станал познат како еден од полицајците кои се бореле да ги искоренат гангстерите кои киднапирале бизнисмени, филмски ѕвезди и продуценти и барале откуп за нив. С. Хусаин Заиди, новинар кој ја следи работата на полицијата во градот, изјавил дека Синг и уште еден полициски функционер биле задолжени за „искоренување на подземјето“ и дека двајцата формирале три елитни единици за таа работа.

Синг требал да се пензионира следната година, кога ќе наполни 60 години. „Јас сум во Индија и не ја напуштив мојата земја“, им рече Синг на новинарите во август.

Единствено што неговите колеги не знаат зошто не одговара на повиците и каде всушност се наоѓа.

Видео на денот