8 C
Скопје

Мицкоски топ вест во Бугарија: Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ е оженет за Бугарка!?

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кој важи за најголем противник на сè што е бугарско во РС Македонија, е оженет со Бугарка, јавува дописникот на БГНЕС од Благоевград повикувајќи се на информацијата дека Стевица Јанева, која е сестра на сопругата на Христијан Мицкоски, Роза, има бугарско државјанство.

Бугарската новинска агенција нуди испис од избирачките списоци за претстојните парламентарни избори во Бугарија на 4 април каде балдзата на Мицкоски е евидентирана како државјанин на Република Бугарија и носител на гласачко право.

„Стевица, која работи како нотар во градот Струмица, има бугарски пасош. Овој важен документ може да го добие само врз основа на докажано бугарско потекло и самоопределување. Стевица Јанева е на списоците за претстојните парламентарни избори во делот 47 од општината Петрич, што е оддалечено само неколку километри од нејзината родна Струмица“, пишува БГНЕС.

Прочитајте и...  Уапсени грчки државјани за пренесување оружје и дрога од Македонија во Грција
Фото: БГНЕС

 

Понатаму, агенцијата објавува дека нејзиниот сопруг Јорданчо Јанев е сопственик на најголемиот ресторан во центарот на Струмица и е исто така бугарски државјанин и се појавува на избирачките списоци, само во Благоевград. Доколку сака, може да го искористи своето право на глас во Второто основно училиште „Димитар Благоев“.

Извор: БГНЕС

„Ако Стевица Јанева има бугарско државјанство врз основа на докажано потекло, бидејќи такво се дава само ако твоите предци се Бугари, тогаш излегува дека и Роза Мицкоска е Бугарка“, објавува БГНЕС.

„Актуелниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, е познат по својата остра антибугарска реторика, пишува БГНЕС, која многу често го надминува добриот тон. Тој дури си дозволи неодамна да каже дека ако некој рече дека Гоце Делчев е Бугарин, „тој ќе направи дипломатски скандал ширум светот.  Сега, сепак, не е познато каков скандал ќе предизвика веста дека тој е оженет со Бугарка“, заклучува агенцијата.

Прочитајте и...  Фрчат кривични пријави за дело со кое се овозможи плата за илјадници граѓани

Поврзани вести

ВИДЕО I Русија ја активира северната флота: Целта е да се заземат стратешките точки на Арктикот по секоја цена

Слободен печат

Повторно се тресеше Хрватска: Земјотрес е забележан и во Словенија

Слободен печат

ВИДЕО I Заврши судењето за убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд: Војска и хеликоптери низ улиците на САД, Дерек Шовин е виновен

Слободен печат

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: 12-годишно девојче oд Велес, брутално нападнато од својата врсничка додека останатите гледаат и снимаат со телефон

Слободен печат

Кинеската вакцина е 93 отсто ефикасна во спречување на хоспитализација: Не е забележам ниту еден смртен случај

Слободен печат

Вработен во казино играл со пари што ги извадил од апарати, „се покрил“ со 5.000 службени евра

Слободен печат

Остави Коментар