Месиќ: Ако Додик распише референдум за отцепување на РС од БиХ, jас би ја ангажирал војската

Фото: EPA/ANTONIO BAT EPA/ANTONIO BAT

Поранешниот претседател на Хрватска, Стјепан Месиќ изјави дека тој би ја ангажирал војската за да го пресече коридорот во Посавина доколку претседателот на Република Српска, Милорад Додик, распише референдум за отцепување од БиХ.

Месиќ во интервју за регионалната телевизија Н1, одговарајќи на прашањето, што би го советувал актуелниот претседател на Хрватска, Зоран Милановиќ доколку дојде до такво сценарио.

„Ако сакаме целосна БиХ и ако некој сака да ја скрши БиХ, ние со ОН, ЕУ и НАТО ќе мораме да одговориме со пресекување на коридорот и да ставиме крај на амбициите еднаш засекогаш“, истакна Месиќ.

Тој оцени дека сè уште се присутни тие кои го „поддржуваат договорот меѓу Фрањо Туѓман и Слободан Милошевиќ за поделба на БиХ“.

На прашањето дали меѓу нив е и хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ, Месиќ одговори: „Тие се колнат во политиката на Туѓман“.

Додека за актуелниот хрватски премиер Зоран Милановиќ наведе дека најверојатно тој го „менува својот политички правец“.

Според Месиќ нема потреба од хрватските војници да бидат дел од ЕУФОР во БиХ.

„Не знам што би добила Хрватска од тоа … Европа има доволно сила да го направи тоа без Хрватска“, наведе Месиќ.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот