33.8 C
Скопје

Мексико развива своја вакцина: Ќе се вика „Патриа“

Мексико, по Куба, до крајот на оваа година, сака да стане втора земја во Латинска Америка со своја вакцина. Нишка надеж или само пропаганда?

Како што пишува Дојче веле, Рамон Лопез Веларде не е кој било поет, тој е икона и „национален поет“ во својата татковина. Неговото ремек-дело е: „La suave Patria“ („Нежна татковина“). 100-годишнината од неговата смрт во Мексико ќе биде одбележана на 19 јуни.

Сето ова мора да се знае за да се разбере зошто мексиканскиот претседател Андрес Мануел Лопез Обрадор (АМЛО) ја нарече новата вакцина на надежта „Патриа“. Едноставното, како што рече, не може да биде ништо помалку од тоа, името на вакцината е, како што рече АМЛО, повикувајќи се на стиховите на овој голем поет“, конечно, татковината е сè.

Втората фаза на тестирање на вакцините е планирана за јуни и јули, додека третиот и одлучувачки испит е планиран во периодот од август до октомври. Веста доаѓа во време кога владата на Лопез Обрадор е под огромна критика за управување со кризата со корона.

Земјата е заглавена во приоритетната вакцинација во групата 2 и досега ги вакцинира само здравствените работници постари од 60 години. Луѓе на возраст меѓу 50 и 59 години исто така можат да аплицираат за вакцинација. Досега се користени 17 милиони дози вакцини во процесот, но земјата, која има 130 милиони жители, е далеку од сопствените (високи) очекувања.

Поврзани вести

Филипче: Учениците можат да се вратат во училиштата, протоколите за новата учебна година се речиси готови

Слободен печат

Рама: ЕУ потфрли уште еднаш да донесе вистинска одлука

Арафат Шабани: МОН засега нема механизам да ги принуди наставниците да се вакцинираат

Слободен печат

Шахпаска му помогна на полицаец кој падна на плочникот при откривање на спомен обележје во Берово: Дечкото колабираше, но брзо реагиравме

Слободен печат

Бајден го олеснува добивањето на привремени работни визи: Што значи ова за Македонците?

Слободен Печат

Денеска се регистрирани 5 нови случаи на ковид 19, пријавено е едно починато лице

Слободен печат

Остави Коментар