Мајката и ќерката од глисерот што експлодира на Ситонија се надвор од животна опасност

Мајката и нејзината четиригодишна ќерка, државајнки на Србија кои биле задржани во болница во Солун, се полесно повредени по несреќата со глисерот во Ситонија на Халкидики, односно се наоѓаат вон животна опасност, јавуваат рчките медиуми.

Генералниот менаџер на болницата, Константин Емануилидис, изјавил дека тие не се животно загрозени, но се задржани во болница, пренесе АНА. Четиригодишното девојче при експлозијата добило повреди на градниот кош и абдоменот.

Како што додаде менаџерот на болницата, другата ќерка, која е на 7-годишна возраст, се здобила со модринки и е пуштена од болница.

Инцидентот се случи вчера на полна плажа на Ситонија, кога се запали чамец што пловел под српско знаме.

Прочитајте и...  Спасовски: Шансите за успех на младите во родната земја им се на дланка

Сите членови на семејството најпрво биле сместени во локална здравствена установа, а потоа се префрлени во болница во Солун.

Прочитај повеќе

Северна Кореја: Не планираме нов самит со САД, Сеул шири гласини

Слободен печат

Поголем број на оздравени од заболени лица, загриженост за нови случаи од Ковид-19 во регионот

Слободен печат

Трамп на Твитер: Училиштата мора да се отворат на есен

Слободен печат

Чавушоглу: Турција ќе одговори ако ЕУ воведе санкции

Слободен печат

Либански Хезболах и палестински Хамас: Планот на Израел е „агресија против палестинскиот народ”

Слободен печат

Карантин за луѓето кои во Црна Гора влегуваат од Србија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Променливо облачно време со дожд, грмежи и силен ветер

Слободен печат

Курсна листа на НБРМ: Колкава е вредноста на еврото денеска?

Слободен печат

Руси и Саудијци на мета на првите самостојни британски санкции

Слободен печат

Заев му подари три знамиња на Мицкоски, од нашата држава, ЕУ и НАТО

Слободен печат

Полицајци даруваа крв, собрани 20 единици крв во Кавадарци

Слободен печат

Потенцијалниот лек за коронавирус влегува во трета фаза – ќе се тестира врз луѓе

Слободен печат