Лукашенко ја префрла вината на Полска: „Тие ги тепаат мигрантите“

Александар Лукашенко
Белорускиот претседател Александар Лукашенко/ Фото EPA-EFE/MAXIM GUCHEK / POOL

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, тврди дека полските војници и граничарите неколку пати пукале над главите на мигрантите во правец на белоруска територија.

„Ги тепаат и им ги кршат ребрата на начин што е тешко да се гледа“ рече Лукашенко на владината седница, пренесе БелТА.

„Како поранешен граничар, можам да ви кажам: во советско време, да беше испукан барем еден куршум кон нас од соседната територија, таму сè ќе беше избришано од лицето на земјата. Тоа е страшно прекршување. “, рече Лукашенко, пренесе ТАС.

ВИДЕО | Хаос со мигрантите на границата со ЕУ: Белорусија „сака да предизвика инциденти со жртви“

Тој рече дека полските сили се обидуваат да ги принудат мигрантите да заминат во Белорусија.

„Полјаците се обидоа да избркаат повеќе од 1.000 луѓе на наша територија во текот на изминатиот ден. Знаете, ги фаќаат дури и на германската граница, можеби во Германија, ги носат на граница и почнуваат да ги тераат на различни места. никој не можеше. навлегува на наша територија“, рече Лукашенко.

Тој изјави дека полските сили ги вклучиле рефлекторите и користеле мегафони во текот на ноќта и почнале да „бркаат мигранти“.

Истрели од белоруска страна на границата со Полска

Видео на денот