Лондон и оваа година без огномет

Нова Година во Лондон
ЕPA/DANIEL DEME

Познатиот и безмалку спектакуларен новогодишен огномет е откажан втора година поради „неизвесноста предизвикана од пандемијата со ковид – 19“

Во Велика Британија минатата година животот беше под силни рестрикции и локдаун, а иако оваа година рестрикциите попуштија, градоначалникот Садик Кан поради безбедност, повторно го откажа настанот – пренесува Tanjug.

Во нормални услови, околу 100.000 луѓе се собираат во текот на новогодишната ноќ во областа Викторија.

Сепак, Лондон нема да остане без славје – на Трафалгар сквер ќе има дочек на најлудата ноќ, но засега нема официјално објавена програма за настанот.

Видео на денот