Лига куп: Ливерпул броеше до седум, Сити го слави Фоден! (ВИДЕО)

Денеска се одиграа уште три натпревари од 1/16 финалето во Лига купот, Ливерпул и Манчестер сити ги оправдаа фаворитските улоги, а триумфираше и екипата на Астон Вила.

Ливерпул со резултат 2:7 го елиминираше составот на Линколн, после првото полувреме беше 0:4 за играчите на Јирген Клоп. Шаќири ја започна голеадата во деветтата минута, предноста ја зголеми Минамино, а во период од четири минути двапати во листата на стрелците се запиша Џонс.

Минамино на стартот од вториот дел дојде и до вториот погодок, а свои голови имаа уште Грујиќ и Ориги. На спротивната страна стрелаа Едун и Монстма.

Манчестер сити нешто потешко од очекувата славеше против Борнмут, на „Етихад“ водство за „граѓаните“ донесе Делап во 18 минута, а само четири минути подоцна израмнија гостите преку Сариџ.

Прочитајте и...  Тинејџерот на Барселона влезе во историјата и си замина со такси (ФОТО)

Конечниот епилог го постави Фоден (асистентот на првиот погодок за Сити) кој среќно во 75 минута искористи една одбиена топка и ја испрати во мрежата на Траверс за конечни 2:1.

На последниот дуел Астон Вила со 0:3 беше подобра од Бристол сити, головите беа дело на Ел-Гази, Траоре и Воткинс.

Поврзани вести

Томас Милер е легенда: Играме против најголемите хулигани во фудбалот, а јас добивам жолт картон

Слободен печат

Игравме див фудбал, но најважна е победата

Слободен печат

Бурно е во „кралскиот“ клуб, Перез во соблекувалната му дал ултиматум на тренерот Зидан

Слободен печат

Синот на легендарниот Турам преку Гугл го докажувал идентитетот на редарите пред „Џузепе Меаца“

Слободен печат

ВИДЕО: „Граѓаните“ со пресврт, Суарез уште еднаш немоќен пред Баерн!

Слободен печат

ВИДЕО: Фантастичното лево крило на Металург во Топ 5 голови на Лига Европа!

Слободен печат

Остави Коментар