„Либерти“ заврши со преземањето на капацитетите за челик на „АрцелорМиттал“ во Европа

Либерти Стил, дел од глобалната ГФГ Алијанса на Санџив Гупта, денес го заврши преземањето на седум клучни капацитети за челик и пет сервисни центри од АрцелорМиттал во седум земји од Европа.

Договорот во вредност од 740 милиони американски долари го прави Либерти Стил еден од десетте најголеми производители на глобално ниво, со исклучок на Кина, со вкупен капацитет на валање од над 18 милиони тони кој покрива широк асортиман на готови производи од челик.

Ова е најголемата еднократна трансакција преземена од страна на ГФГ со што бројот на вработени во Алијансата достигнува до речиси 30 илјади во вкупно 30 земји.

Седумте капацитети, кои денес станаа дел од Либерти, вработуваат над 14 илјади луѓе и ги вклучуваат најголемите интегрирани фабрики за производство на челик како таа во Острава во Република Чешка, Галати во Романија, валавниците во Скопје (Република Северна Македонија), Пјомбино (Италија), Дуделанж (Луксембург), како и две фабрики во близина на Лиеж во Белгија. Сервисните центри се наоѓаат во Франција и Италија.

Прочитајте и...  Проф. д-р Вилиќ: Посветеноста и истрајноста на Кристо на крај завршува со парадоксот - распакување на делото кое претходно е пакувано (ВИДЕО)

Овие фабрики, со комбиниран капацитет на валање од над десет милиони тони на годишно ниво, обезбедуваат челик за повеќе сектори во главните индустриски центри во Европа, како на градежна индустрија, автомобилска и аеро-вселенска индустрија, енергетика, производство на индустриска опрема, производи за широка потрошувачка и градежна механизација.

Либерти Стил има за цел да ја зголеми продажбата од овие фабрики за околу 50% во текот на следните три години.

Денешното соопштение го означува почетокот на деталниот преглед во времетраење од 100 дена во текот кои Либерти Стил, заедно со локалното раководство, синдикатите, клиентите и добавувачите ќе изврши една сеопфатна анализа на компаниите со цел да ги истражи можностите за инвестирање и да изготви детални планови за зголемување на конкурентноста, проширување на производниот асортиман со цел раст на продажбата. На среден рок, Либерти 2 ќе ги истражува можностите за производство на висококвалитетен челик со пофлексибилен производствен профил.

Прочитајте и...  HalkEco Хронометар 10KM ќе се трча со примена на мерки за заштита од коронавирусот

Како дел од глобалната коалиција на индустриски претпријатија, овие капацитети ќе им се приклучат на движењата на Либерти Стил и на ГФГ ГРИНСТИЛ за создавање на економски и еколошки одржливи бизниси кои се засноваат на методите на производство со ниска емисија на јаглероден диоксид.

Саџив Гупта, претседателот на извршниот одбор на ГФГ изјави: – Ова е возбудлив и важен момент на ГФГ приказната. Многу сме горди што имаме можност да им посакаме добредојде на илјадници квалификувани и посветени работници во семејството на ГФГ. Нѐ радува можноста да работиме заедно во создавањето на една светла и одржлива иднина за нашата групација и индустријата. Овие бизниси го формираат клучот на нашата светска стратегија, во градење одржлив бизнис со челик, со целосно интегриран систем на вредности, од суровини до финални производи со висока вредност кои се дистрибуираат во целиот свет.“

Прочитајте и...  Тозија: Очекуваме рестартирање на целиот процес и нови големи светски успеси на македонската кинематографија (ВИДЕО)

Џон Болтон, Директор за развој на глобалниот бизнис во Либерти Стил додаде: – Овие капацитети се добро позиционирани, работат ефикасно со конкурентни трошковни структури и наша намера е да ги надградиме овие цврсти темели со комбинација на паметни инвестиции, измени во производствениот профил и остварување синергија со нашата поширока група.“

За трансакцијата, Либерти Стил беше советувана од страна на Wyelands Capital, огранок за финансиски услуги на ГФГ алијансата, со корпоративно финансиско советување од страна на Jefferies International Ltd.

Прочитај повеќе

Скопјани ги фати страв од коронавирусот (ВИДЕО)

Во Шпанија нови пет смртни случаи од коронавирус

Слободен печат

Огромните расходи на Франција се мерат во милијарди евра

Слободен печат

Официјалната обдукција потврди: Џорџ Флојд починал од срцев застој, имал многу модринки и исеченици

Слободен печат

Се зачади во косовското собрание: Претседателката ги опомена пратениците да не пушат на седница

Слободен печат

Мицкоски: Има зголемување на број на новоинфицирани, а никој не сноси одговорност

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Бар: Во протестите во САД постои надворешно мешетарење

МИА Агенција

Меркел: Убиството на Џорџ Флојд е многу страшно

Слободен печат

Ставот на републиканскиот сенатор за воена интервенција на протестите објавен во „Њујорк тајмс“ предизвика лавина реакции: Читателите не разликуваат вест од мислење

Слободен печат

Четворица пожарникари со две противпожарни возила гаснат пожар кај Росоман

Слободен печат

Меркел дефинитивно рече збогум: Најмоќната жена во Европа сепак заминува во пензија

Слободен печат

Куомо до демонстрантите: Тестирајте се на коронавирус, тоа е граѓанска должност

Слободен печат