22 C
Скопје

Летни афродизијаци што докажуваат дека љубовта оди преку стомакот

Знаевте дека семките од лубеница делуваат слично на „вијагра“ или дека доматот уште од најдалечните времиња бил наречен јаболко на љубовта?

Достапни се насекаде особено во текот на летото, некои ни служат да се освежиме, а други пак се додаток на јадењето, но сите подеднакво делуваат на зголемување на желбата за љубов и на возбудата.

Лубеница

Научниците откриле дека семките од лубеницата делуваат слично како „вијагра“, па затоа се препорачуваат како помош при постигнување на ерекција.

Домати

Верувале или не, доматот уште од најдалечните времиња се користел како афродизијак, па оттука и го носи името „јаболко на љубовта“.

Лути пиперчиња

Лутите пиперчиња ја забрзуваат работата на срцето и на целиот метаболизам, но исто така предизвикуваат лачење на ендорфин кој предизвикува добро расположение и зголемена возбуда.

Тартуфи

Таканаречените црни дијаманти кои се всушност вид на печурки не само што се наоѓаат на самиот врв на гастрономијата туку се и одлични афродизијаци. Содржат феромони кои се слични на оние кои животните ги излачуваат за време на сексуалниот „повик“.

Смокви

Смоквите од најстарите времиња се користеле за плодност, па оттука се сметаат и за симболи на љубовта. Според старите верувања ако смоквите ги посипете со малку мед афродизијачкото дејство ќе биде уште поголемо.

Вино Розе

Токму ваквото вино се смета дека ја буди желбата за секс, и кај мажите и кај жените. Сепак со ваквиот афродизијак мора да се биде умерeн зашто ако повеќе од него се испие ефектот може да биде спротивен.

Бразилски оревчиња

Богати се со селен, цинк и минерали кои позитивно влијаат на зголемување на бројот на сперматозоиди, но и ја зголемуваат возбудата особено кај мажите.

Поврзани вести

Даниела Мартиновиќ и Петар Грашо: Повеќе не живееме под ист покрив

Слободен печат

Тие постојано се муртат и се сфаќаат лично: Ова се 4-те најголеми намќори во хороскопот! Дали сте меѓу нив?

Слободен печат

Џорџ Клуни наполни 60 години: Подобро тоа отколку да си мртов!

Слободен печат

ФОТО | Баба билдерка која е вистинско чудо! Има 71 година и нереално е тоа што таа може да го направи!

Слободен печат

ФОТО | Најдобра реклама: Џенифер Лопез позираше со нејзината мајка и ќерка

Слободен печат

ФОТО | Цртањето со креда по ѕид е новиот хит во уредувањето на ентериерот: Место за потсетник или место за креативно изразување!

Слободен печат

Остави Коментар