18 C
Скопје

Tag : домати

Вести Ви Препорачуваме Економија

Првите берби стигнаа на зелените пазари: Кочанскиот домат – 150 денари за килограм

Цената на кочанските домати на зелените пазари е 150 денари за еден килограм. Продавачите на зелените пазари велат дека набавната цена е висока затоа што...
Магазин Магазин слајдер Храна

ВИДЕО | Помфрит пица: Тестото го заменуваат крцкави компирчиња!

Слободен печат
Доколку сакате пица, но сте љубители и на помфрит, во тој случај рецептот за помфрит – пица дефинитивно ќе ви се допадне. Одлична вечера за...
Магазин Магазин слајдер Храна

ВИДЕО | Светот полуде по овој „Тик Ток“ рецепт: Тестенини со фета и домати и еден трик!

Слободен печат
Рецептот за тестенини со печено фета сирење и сос од шери домати во моментов е главниот кулинарски хит во светот, а сè започна со една...
Магазин Магазин слајдер Храна

Вкусови што се памтат: Албанска кујна – Фергесе, зачинет сос со сирење (РЕЦЕПТ)

Слободен Печат
Албанската кујна е спој на многу традиционални рецепти богати со зеленчук и квалитетно месо. Близината на морето исто така има големо влијание врз албанската кујна...
Магазин Магазин слајдер Храна

Вкусови што се памтат: Турска кујна – Ќофте во тава со зеленчук готово за 40 минути

Слободен Печат
Се зборува дека во светот постојат три главни кујни: турската, кинеската и француската. Сосема во согласност со својата репутација, турската кујна секогаш претставува пријатно изненадување...
Забава Магазин Магазин слајдер

Летни афродизијаци што докажуваат дека љубовта оди преку стомакот

Слободен печат
Достапни се насекаде особено во текот на летото, некои ни служат да се освежиме, а други пак се додаток на јадењето, но сите подеднакво делуваат...
Вести Регион Слајдер

Протест во Белград, демонстрантите фрлаа со јајца и домати врз српскиот Парламент (ВИДЕО)

Слободен печат
Учесниците на протестот фрлаа со јајца и домати врз зградата на Надродното собрание на Србија, кога видоа дека пратениците излегуваат од зградата. Полицијата се обиде...
Вести Економија

Намалени површините под пченица, тутун и домати, пад и на бројот на добитокот

МИА Агенција
Намалени се површините под пченица, тутун и домати, намален е бројот на добитокот, намалено е и производство на сите видови месо освен свинското, покажува статистиката....
Вести Економија

Намаленото производство на домати и краставици ќе ја крене цената за крајните потрошувачи

Слободен печат
Цената на зеленчукот на зелените пазари секако во најголем дел се формира врз откупната цена по која се откупуваат од производителите. Сепак намаленото производство во...
Вести Економија

Коморски инвестициски форум: Додека доматите чекаат на границите, се претвораат во кечап

МИА Агенција
Популизмот е болест на регионот. Наместо да ги решаваат суштинските прашања, политичарите се борат единствено за тоа како да останат на власт. Немаат визија, особено...