Tag : домати

Вести Економија

Намаленото производство на домати и краставици ќе ја крене цената за крајните потрошувачи

Слободен печат
Цената на зеленчукот на зелените пазари секако во најголем дел се формира врз откупната цена по која се откупуваат од производителите. Сепак намаленото производство во...
Вести Економија

Коморски инвестициски форум: Додека доматите чекаат на границите, се претвораат во кечап

МИА Агенција
Популизмот е болест на регионот. Наместо да ги решаваат суштинските прашања, политичарите се борат единствено за тоа како да останат на власт. Немаат визија, особено...
Еспресо Храна

Пас­трмка во сос од до­мати

Слободен печат
Сос­тојки: 2 пас­трмки 2 ла­жи­ци мас­ли­но­во масло 1 ла­жи­ца ме­шан сув за­чин (бо­си­лек, ори­гано, руз­ма­рин) 1 гла­ви­ца лук 1 гла­ви­ца кро­мид 1 кон­зер­ва со до­мати...
Здравје Магазин

7 работи кои НИКОГАШ не смеете да ги јадете на празен желудник

Ивана Стамевска
Сите знаат дека појадокот е најважниот оброк во денот, но дали знаевте дека не смеете баш сè да јадете во утринските часови? Јогурт, чаша кафе...
Жена Магазин

Храна што го прави лицето сјајно и блескаво, јадете од овие намирници

Слободен печат
Она што го јадете влијае на вашето целокупно здравје, вклучувајќи го и здравјето на кожата. Па, доколку сакате да си го разубавите лицето ( а,...
Еспресо Храна

НИШТО ПОЛЕСНО: Подгответе домати во тегла за оваа зима (РЕЦЕПТ)

Слободен печат
Овој рецепт се подготвува тегла по тегла. Наведените состојки се однесуваат само за полнење на една тегла....
Еспресо Здравје Храна

ИСХРАНА ВО БОЈА: Црвени намирници за балансирана диета

Слободен печат
Според италијанските студии за нутриционизам, секој треба да изеде најмалку седум порции домати неделно...
Еспресо Храна

Смути од домати кое ги топи мастите во телото (РЕЦЕПТ)

Слободен печат
Витамините Б и Ц кои ги нормализираат енергетските и метаболичките процеси, а со тоа и влијаат врз губењето на мастите кои се складирани во вашето...