Лекување заразени со ковид-19 со крвна плазма од оздравени е од мала корист

Употребата на крвна плазма од оздравени од коронавирусот за третман на пациенти е од мала корист, покажува најновото клиничко истражување спроведено во Индија.

Резултатите од истражувањето беа објавени во британското медицинско списание БМЈ и покажаа дека третманот со крвна плазма не ја намалува или спречува смртноста од ковид-19.

Студијата е спроведена врз основа на студија на 464 хоспитализирани пациенти со ковид-19 и покажала дека третманот со плазма има мошне мал ефект врз сузбивањето на вирусот.

Студијата е извршена со поделба на заразените пациенти во две групи – едната примила две трансфузии од рековалесцентна плазма, во период од 24 часа, со најдобра стандардна нега, а другата само најдобра стандардна нега.

По седум дена, некои симптоми како што се дишењето и заморот се подобриле кај пациенти третирани со плазма, но бројот на смртни случаи не се намалил.

Прочитајте и...  ФОТО: Вака би изгледале најпознатите насловни страници да настанале во добата на коронавирусот (ФОТО)

Крвната плазма нема клиничка корист, рекол Сајмон Кларк, експерт за клеточна микробиологија на Универзитетот „Ридинг“. Вирусолог од истиот универзитет, Јан Џонс, смета дека плазмата има ефект ако му се даде на некого набрзо по заболувањето од вирусот.

Поврзани вести

ФОТО: Вака би изгледале најпознатите насловни страници да настанале во добата на коронавирусот (ФОТО)

Слободен печат

Како во ледено кралство: Погледнете како Џенифер Лопез го украси својот дом

Слободен печат

Крајот на ноември носи огромна промена за овие три хороскопски знаци

Слободен печат

Жената која му роди дете на Хитлер, никогаш не го видела детето ниту имала можност да чуе за неговата судбина

Слободен печат

„Безвременска“ е новиот хит на Тарабунов!

Слободен печат

Вкусови што се памтат: Грчка кујна – Грчка пита (РЕЦЕПТ)

Слободен Печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian