-2 C
Скопје

Tag : крвна плазма

Вести Македонија

Кумановци хуманоста ја покажуваат на дело: 26 лица дарувале крвна плазма

Слободен печат
Дваесет и шест кумановци досега донирале конвалесцентна плазма, информираа денеска од Одделот за трансфузиологија при Општата болница во Куманово. Доктор Дритон Биљали од  Службата за...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Лекување заразени со ковид-19 со крвна плазма од оздравени е од мала корист

Слободен печат
Употребата на крвна плазма од оздравени од коронавирусот за третман на пациенти е од мала корист, покажува најновото клиничко истражување спроведено во Индија. Резултатите од...
Вести Свет

Истражување: Лекување заразени со ковид-19 со крвна плазма од оздравени е од мала корист

Слободен печат
Употребата на крвна плазма од оздравени од коронавирусот  за третман на пациенти е од мала корист, покажува најновото клиничко истражување спроведено во Индија. Резултатите од...
Вести Македонија Слајдер

Над 100 пациенти со ковид-19 третирани со конвалесцентна плазма

Слободен печат
Од Институтот за трансфузиона медицина информираат дека се обезбедени вкупно 129 единици конвалесцентна плазма за третман на пациенти заразени со ковид-19. Од нив 68 единици...
Вести Македонија

Околу 70 пациенти се третирани со крвна плазма, расте бројот на донори

Слободен печат
Од Институтот за трансфузиона медицина информираат дека досега се обезбедени 88 единици конвалесцентна плазма, од вкупно 53 донори. Со крвна плазма се третирани околу 70...
Вести Свет Слајдер

Трамп лекувањето со крвна плазма го нарече историска пресвртница во борбата против коронавирусот

Слободен печат
Американскиот претседател Доналд Трамп соопшти дека ФДА итно ја одобрила употребата на крвна плазма на излекувани пациенти со Ковид-19 во третманите со заразените со коронавирус....
Вести Македонија Слајдер

Обезбедени 75 единици единици ковалесцентна плазма за третман на пациенти со ковид-19

Слободен печат
Од Институтот за трансфузиона медицина информираат дека се обезбедени вкупно 75 единици конвалесцентна плазма за третман на пациенти заразени со ковид-19. Повикот за дополнително и...
Вести Македонија Слајдер

Чочоровска: Со дарувањето на крвна плазма сакам да помогнам на тие кои во овој момент се борат со вирусот

Слободен печат
Четириесет и тригодишната Билјана Чочоровска е излекувана пациентка од коронавирусот, која покрај тоа што даруваше крвна плазма, ги охрабрува сите оние кои ги исполнуваат условите,...
Вести Македонија

Во спомен на диџеј Ицко, неговиот брат даруваше крвна плазма

Слободен печат
Министерот за здравство Венко Филипче на Фејсбук сподели фотографија од лице излекувано од коронавирус, кое дарува крвна плазма во спомен на починатиот брат диџеј Ицко,...
Вести Македонија Слајдер

Градоначалникот Георгиевски донираше крвна плазма

Слободен печат
Градоначалникот на општина Гази Баба, Борис Георгиевски на Институтот за трансфузиона медицина донираше крвна плазма. – Многу сум среќен затоа што успеав си го исполнав...