Лек против вошки го убива коронавирусот во лабораторија, ќе се тестира и на луѓе

Анти-паразитскиот лек Ивермектин, кој се користи против вошки и паразити, го убива коронавирусот во лабораториски услови за 48 часа, покажа студија на австралискиот универзитет Монаш.

Иако се покажал како ефектен во лабораториски услови, Ивермектин уште не може да се користи за лекување на пациенти со коронавирус, додека не се спроведе дополнително тестирање и додека не се завршат клиничките студии за да се потврди делотворноста на лекот и да се утврди во колкава доза треба да им се дава на пациентите. Потенцијалното користење на Ивермектин за борба против ковид 19 останува недокажано и зависи од тестирањата пред клиничката студија за да се продолжи со работата.

Доктор Кајли Вагстаф, од Институтот за биомедицина на универзитетот Монаш, која ја водела студијата, вели дека научниците покажале дека Ивермектин го запира ширењето на Сарс Ков 2 вирусот во клеточните култури за 48 часа.

Прочитајте и...  Кина го усвои контроверзниот закон: Пекинг го враќа Хонгконг под своја контрола

Откривме дека дури и единечна доза може значително да ги отстрани виралните РНА за 48 часа и дека дури и за 24 часа тие навистина значително се намалуваат, изјавила доктор Вагстаф.

Таа предупреди дека тестовите спроведени во студијата биле ,,ин витро” и дека мора да се спроведат тестирања кај луѓе. Ивермектинот е многу широко употребуван и се смета за безбеден лек. Но, треба да утврдиме дали дозата што би им се давала на луѓето ќе биде ефективна. Тоа е следниот чекор.

Таа додава дека за вакцина против коронавирусот веројатно ќе треба да помине подолго време, а во меѓувреме е корисно да се има третман кој е широкораспространет во светот, за да им се помогне на луѓето.

Прочитајте и...  ВМРО-ДПМНЕ: Состојбата во војската е загрижувачка за земја членка на НАТО

Ивермектин е веќе одобрен антипаразитски медикамент од страна на Американската агенција за храна и лекови, а кога се испитувал ,,ин витро” покажал голема ефикасност и против широк спектар на вируси како ХИВ, Инфлуенца и Зика вирусот. Ивермектинот е исто така, широко достапен, односно го има во речиси сите земји. Еден од главните автори на студијата, доктор Леон Кали од болницата Ројал Мелбурн изјави дека како вирусолог што учествувал во изолирањето на Сарс Ков 2 надвор од Кина во јануари 2020 година, тој е многу возбуден за можноста Ивермектин да се користи како потенцијален лек за Ковид19.

Прочитај повеќе

Европскиот суд за човекови права пресуди во полза на Македонците во Бугарија

Слободен печат

Светски лидери повикаа за поголема соработка во светот по пандемијата

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Состојбата во војската е загрижувачка за земја членка на НАТО

Слободен печат

Четири западни земји ја осудија Кина поради наметнување на свои закони на Хонгконг

Слободен печат

САД со поддршка од 2,9 милиони евра за Грција за справување со миграциското прашање и Ковид-19

МИА Агенција

Починал, го погребале без протокол за Ковид 19, па позитивниот брис стигнал по закопот

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Дачиќ – Димитров разговарале за олеснување на рестриктивните мерки меѓу Србија и Македонија

Слободен печат

БиХ ги отвора границите за граѓаните на Србија, Хрватска и Црна Гора

Слободен печат

Граѓаните задоволни од укинувањето на полицискиот час, угостителските објекти почнаа со работа (ФОТО+ВИДЕО)

Михаило Донев

ЗНМ најостро ги осудува заканите кон новинарската екипа на ТВ Клан

Слободен печат

Пандемијата остави без работа над 40 милиони Американци

Слободен печат

Спасовски: Со Филтер станицата во Карбинци се става крај на снабдување на населението со вода за пиење преку локални бунари

Слободен печат