Кујтим Усеини: Компанијата „Нефи ИК” никогаш не вадела песок од брегот на Охридското Езеро

Компанијата „Нефи ИК” никогаш не вадела песок од брегот на Охридското Езеро, тврди Кујтим Усеини, брат на Нефи Усеини советникот на Општина Охрид и сопственик на нелегалната бетонска база изградена на излезот од Охрид, во близина на езерото.

Според изјавата на Усеини, невистинити се информациите објавени од страна на активисти на „Охрид SOS”, дека багер на компанијата „Нефи ИК” црпел песок од езерото што, како што нагласува, било утврдено и од страна на полицијата што ги проверувала тврдењата објавени на статусот на „Охрид SOS”.

– Багерот снимен како копа во езерото не е наш. „НефиИК” ниту некогаш црпела, ниту црпи, ниту некогаш ќе црпи езерска песок за бетонска база. Ние поседуваме сопствен каменолом од каде користиме суровини за производство на високо квалитетн бетон кој го користиме во градежните активности и не користиме материјали кои може да го компромитираат составот и квалитетот на бетонот и градбите кои ги изведуваме, вели Кујтим Усеини.

Прочитајте и...  Османи: Младите носат нова енергија и ентузијазам, оттаму и нашите заложби нивниот глас да биде слушнат

Компанијата „Нефи ИК” бара извинување од организацијата „Охрид SOS” и нејзините активисти за изнесување невистини преку социјалните мрежи, а истовремено апелира до медиумите да не пренесуваат непроверени информации.

Граѓанската иницијатива за заштита на животната средина „Охрид SOS” вчера на својот фејсбук профил објави снимки на кои се гледа како механизација врши ископ на песок од литоралот на езерото, посочувајќи дека станува збор за механизација на Нефи Усеини, за потребите на неговата нелегално изградена бетонска база.

Поврзани вести

Јовески: Обвинителството истражува и други околности поврзани со плацевите на Водно

Слободен печат

ВИДЕО: Штрајк на лекарите во Шпанија

Илинка Иљоска

Јовески: Има многу отворени прашања за судења онлајн, моментално нема законски основи

Слободен печат

Рама не го премисли ни Вархеји, „спорниот” изборен законик ќе се прегласува в четврток

Илинка Иљоска

Собранието го донесе Законот за спречување и заштита од дискриминација

Слободен печат

До СЗО стигна пријава за забрзана регистрација на вакцината Спутник V

Илинка Иљоска

Остави Коментар