Косовската Влада основа Канцеларија за Прешевската Долина

 Владата на Косово денеска одлучи да основа Канцеларија за поддршка на жителите на Прешевската Долина, област во јужна Србија населена со мнозинско албанско население, јави дописникот на МИА од Приштина.

Според премиерот Авдулах Хоти, оваа институција ќе работи на поддршка на училиштата, обезбедување учебници и други наставни материјали, поддршка на културните активности, заштита на културното наследство, поттикнување на вработувањето преку соработка на стопанските комори и слично.

– Граѓаните кои живеат во Прешевската Долина се соочуваат со разни проблеми и потешкотии и оваа канцеларија ќе понуди поддршка на социјален, образовен, културен и економски аспект. Имајќи ги предвид поблемите со кои се соочуваат тамошните граѓани, Владата на Република Косово треба да понуди асистенција за олеснување на нивниот живот, водејќи сметка за нив преку посебна канцеларија во рамките на Канцеларијата на премиерот, изјави Хоти.

Прочитајте и...  Томан: Цврсто верувам дека до крајот на годината ќе се најде решение за почеток на преговорите со ЕУ

На денешната седница на косовската влада се усвоени 14 договори кои треба да се потпишат со Владата на Република Албанија на идната заедничка седница, на 2 октомври, во албанскиот град Скадар. Еден од тие договори, според Хоти, предвидува формирање на заеднички фонд за поддршка на Албанците во Прешевската Долина. 

Поврзани вести

ВИДЕО: Ова е младата пратеничка на која Дачиќ и отстапи микрофонот за пеење

Илинка Иљоска

Италија пријави најмногу заболени во еден ден, речиси 25.000

Слободен печат

Со позитивен корона тест, но лесни симптоми и Марјан Забрчанец

Строгите мерки во Ирска даваат резултати со бројот на новозаразени

Илинка Иљоска

Налепниците за растојание во Либија го добија ликот на Макрон

Илинка Иљоска

Детално за мерките и казните – маските се задолжителни секаде, без нив – 20 евра

Слободен печат

Остави Коментар