Косово: Ниту денешните сомнителни случаи не се заразени со коронавирус

Во државната болница во Приштина биле примени три лица кои допатувале од Италија – еден 69-годишен маж кој не е државјанин на Косово и двајца косовски државјани, на возраст од 25 и 23 години.

Резултатите од анализите на тројцата пациенти кои денеска беа хоспитализирани во Клиничкиот и универзитетски центар на Косово (ЌКУК) под сомнение дека се заразени со коронавирусот покажаа дека тие не е носител на смртоносниот вирус, јави дописникот на МИА од Приштина.

Националниот институт за јавно здравство вечерва информира дека во текот на денешниот ден добил информација од инфентивната клиника на ЌКУК за три случаи за кои имало сомневања дека се можни носители на вирусот Ковид-19, но оти анализите биле негативни.

Во државната болница во Приштина биле примени три лица кои допатувале од Италија – еден 69-годишен маж кој не е државјанин на Косово и двајца косовски државјани, на возраст од 25 и 23 години.

Прочитајте и...  Се зголемува субвенцијата за задржано женско јагне

Како и во неколкуте други случаи во минатите денови, анализите и на овие пациенти покажале дека не се заразени со смртоносниот вирус, што значи дека во Косово се уште нема регистрирано случај на носител на коронавирусот.

Во рамки на Министерството за здравство на крајот на минатата недела е формиран Комитет за следење на заразните болести, кој усвои План за готовност и реагирање при евентуална појава на коронавирусот.

Планот, како што беше соопштено, ги содржи активностите кои се преземени во случај да се јави потреба од справување со вирусот, а со него се опфатени речиси сите јавни здравствени установи, организациите и владините агенции, како и Безбедносните сили (ФСК), Полицијата на Косово и царинските служби. Меѓу другото, од вчера лекарски тимови се распоредени на приштинскиот меѓународен аеродром „Адем Јашари” и на граничниот премин Мердаре меѓу Косово и Србија.

Прочитајте и...  Нелоски: Земјава ќе се спаси од вирусот но не и од беспарицата

Прочитај повеќе

Намален бројот на примени пациенти на интензивна нега во Франција, за 24 часа 471 смртни случаи

Ангеловска: Буџетот е крвотокот на државата кој го овозможува нејзиното функционирање

Слободен печат

Најнови податоци за состојбата со Ковид-19 во светот до 20 часот

МИА Агенција

Србија: Од сабота во 13 часот до понеделник во 05 забрана за движење во цела Србија

МИА Агенција

Заев: Подобро се справуваме од многу други поразвиени земји

Слободен печат

Цената на нафтата се зголеми по твитот на Трамп

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Заев: Државата финансира 70 отсто од вкупните давачки на компаниите за плата

Слободен печат

Воената команда на НАТО во Европа се вклучува во напорите за спречување на Ковид-19

МИА Агенција

Агресивен маж удри стјуардеса по лице: Погледнете како патник се изживуваше во авион (ВИДЕО)

Слободен печат

Поради коронавирусот радикални исламисти нападнаа лекари со камења, полицијата едвај ги спаси (ВИДЕО)

Слободен печат.

Штипскиот адвокат Мицевски одби да ги брани насилниците: Ќе помогнам, но на девојчето!

Слободен печат

Северна Кореја тврди дека нема заразени, но бара помош за борба со коронавирусот

Слободен печат