Коронавирусот го одложи процесот за „Титаник 3“

Исмет Гури, првообвинет во предметот денеска не се појави на рочиштето затоа што е лице кое 20 години боледува од дијабет и спаѓа во групата на луѓе за кои Владата, која пак даде препораки да не излегуваат од дома како мерка за заштита од вирусот Ковид 19.

Судењето за случајот „Титаник 3“ е одложено за 25 март согласно препораките на Владата за справување со коронавирусот изјави денеска судијката Марија Клетничка, која извести дека нејзината одлука се  темели на препораките од Владата на Македонија.

Исмет Гури, првообвинет во предметот денеска не се појави на рочиштето затоа што е лице кое 20 години боледува од дијабет и спаѓа во групата на луѓе за кои Владата, која пак даде препораки да не излегуваат од дома како мерка за заштита од вирусот Ковид 19.

– Стануваа збор за лице во ризик кој добива инсулинска терапија. Согласно одлуката на Владата оваа лице треба да го ограничи своето движење – кажа адвокатот Еленко Миланов.

Прочитајте и...  Каква вода пијат скопјани?

За ваквата постапка на Гури реагираа обвинителите Фатиме Фетаи и Гаврил Бубевски кој наведоа дека станува збор за препорака на Владата, а не за забрана и од тие причини сметаа дека судењето за овој предмет кој е во фаза на завршни зборови треба да продолжи.

Поврзани вести

Армијата на Чешка започна да гради привремена полска болница во Прага (ВИДЕО)

Пензионерите излегоа на протест и контрапротест против Лукашенко (ФОТО+ВИДЕО)

Отворен памптрак велодром во вториот дел од Градскиот парк (ФОТО)

Слободен печат

СЗО со порака до властите: Ставајте ги контактите во изолација (ВИДЕО)

Слободен печат

Таравари: Ако на локалните избори ДУИ коалицира со СДСМ, ние ќе коалицираме со ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Единаесет лица ја загубија битката со коронавирусот во Грција, 438 новозаразени

Слободен печат

Остави Коментар