Коронавирус: Зошто луѓето веќе не се толку загрижени за смртните случаи и за бројот на заболени?

„Доколку ја погледнам масата, никогаш нема да се помрднам. Доколку погледнам една личност, ќе го направам тоа“.

Ова се зборови на жената чија добрина и хуманост и донесоа статус на светица – Мајка Тереза.

Тие се пример за еден од најмистериозните аспекти на човековата реакција кон патењето на другите: поголемиот број од нас смртта на една личност ќе ја доживеат како трагедија, можеби ќе имаме проблем со истиот вид на реакција и на масовното губење на животи.

Пречесто, смртта на голем број луѓе станува само статистика.

Милиони животи изгубени во природни катастрофи, војни или глад, на пример, стануваат преголеми за да се прифатат. Дури и денес можеме да го видиме истиот невообичаен процес додека ширум светот расте бројката на загубени животи поради коронавирусот.

Десензибилизирани од големите броеви

Бројот на животи кои ги зема вирусот веќе надмина 700 илјади, а во 200 земји забележани се повеќе од 18,8 милиони случаи на заразени.

Секоја смрт е трагедија која се случува на поединечно ниво, со семејството на жртвата кое останало шокирано и ожалостено.

Но, кога малку би се оддалечиле, може ли било кој да ги „свари“ тие бројки?

Во САД, кој во јуни имаше смртност до 100 илјади случаи, новинарите на различни начини се обидуваа да им помогнат на луѓето да ги сфатат размерите на трагедијата.

Таа бројка е „двапати поголема од бројот на Американци кои починале за време на целата војна во Виетнам“ и „го преминаа бројот на настрадани американски војници во вооружените борби во сите судири после Корејската војна“.

Но, нашата неспособност да го сфатиме страдањето на толкав број луѓе може да има многу штетно влијание врз начинот на кој реагираме спрема таквите трагедии.

Веќе постојат докази дека луѓето почнуваат да патат од презаситеност со вести за коронавирусот и дека сè помалку читаат за пандемијата.

За тоа може да биде заслужен психолошкиот феномен познат како „психичка отапеност“, односно идејата дека „што повеќе луѓе умираат, толку помалку се грижат“.

„Брзото, интуитивно чувство кое доаѓа од стомакот е чудесно на многу начини, но има некои мани“, вели Пол Словик, психолог на Универзитетот во Орегон – САД, кој со децении го проучува психичкото „отапување“.

„Една негова мана е што не излегува баш најдобро со големи бројки на крајот“.

„Кога зборуваме за животи, еден живот е исклучително важен и вреден и ние ќе направиме сè за да го заштитиме. Но, како што растат бројките, нашите чувства не се зголемуваат пропорционално“, додава.

Неговото истражување покажува дека статистичките бројки во врска со некоја трагедија почнуваат да растат и ние се десензитивираме и имаме сè помалку емоционални реакции кон нив.

Апатија и пандемија

Ова, пак, ја намалува веројатноста дека ние ќе преземеме такви чекори неопходни за да се спречи геноцид, да испратиме помош по природни непогоди или да донесеме закони за борба против глобалното затоплување.

Во случај на пандемија, ова може да доведе до вид на апатија што ги тера луѓето повеќе да не се грижат за миење на рацете или да носат маска – кое се покажа дека го намалува пренесувањето на вирусот.

Прочитајте и...  Моќен зачин: Популарен хербален лек кој го подобрува расположението и меморијата

„Од еволутивна перспектива, се фокусиравме на нештата што се заканија дека ќе нè убијат веднаш“, рече Мелиса Функуен, постар научник за социјално и бихевиорално работење во корпорацијата „Ранд“, експертска група која студира за донесување одлуки и проценка на ризик.

„Просечното човечко суштество кое не е статистички аналитичар или епидемиолог не ги има на располагање потребните механизми за да направи проценки за нешто толку бесконечно и сложено, како глобална пандемија“.

Но, тоа може да има сериозни последици за начинот на кој се справуваме со масовните трагедии.

Во серија студии спроведени во Шведска во 2014 година, Словик и неговите колеги покажаа дека не само што се оптоваруваме со важноста на растечкиот број, туку нашето сочувство всушност почнува да опаѓа како што растат тие бројки.

На учесниците им била прикажана слика на сиромашно дете и слика на две сиромашни деца и биле запрашани за нивната подготвеност да донираат.

Наместо да бидат двојно тажни и двојно подготвени да им помогнат, луѓето донирале помалку кога виделе две деца наместо едно.

Словик вели дека тоа е затоа што поединецот е најлесната единица за сочувство кај луѓето.

„Можете да го замислите тоа дете и колку е слично со вашето дете. Со две деца, вашето внимание започнува да опаѓа, а со тоа и вашите чувства “.

„И нашите чувства го поттикнуваат нашето однесување“, посочува Словик.

Поширока слика

Истражувањето на Словик, исто така покажало дека позитивните чувства поврзани со донирање на едно дете или „топол сјај“, се намалуваат кога ќе ги потсетите луѓето на деца што не би можеле да помогнат, што е феномен кој тој и неговите колеги го нарекле „псевдо неефикасност“.

На учесниците во студијата им била прикажана слика на едно дете, но половина добиле и статистика за бројот на други луѓе кои гладуваат во регионот од каде потекнува детето.

„Сметавме дека ако посочиме колку е сериозен проблемот, луѓето ќе бидат помотивирани да помогнат“, вели Словик.

Наместо тоа, донациите биле преполовени кога фотографијата исто така содржела и статистика.

Дел од причината за ваквото однесување произлегува од фактот дека ние всушност сме прилично себични суштества во срцата.

„Ние донираме затоа што сакаме да помогнеме, но и затоа што после тоа се чувствуваме добро“, вели Словик.

„Не се чувствуваме толку добро кога му помагаме на детето и кога сфаќаме дека тој е само едно од милион такви деца. Се чувствуваме лошо што не можете да им помогнете на сите и тука доаѓаат лошите чувства“.

Исто така, тоа има врска со тоа колку луѓето чувствуваат дека нивните дела оставаат белег.

Капка во морето

Како што расте бројот на луѓе кои страдаат или умираат во трагедија, нашите донации или труд сè повеќе делуваат како капка во океанот.

Прочитајте и...  Прво ТВ соочување на Трамп и Бајден: Хаотичен и зајадлив дуел, наместо судир на визии

Истражувањето спроведено од страна на Словик и неговите колеги по геноцидот во 1994 година во Руанда – кога беа убиени 800 илјади луѓе и милиони беа раселени за 100 дена – побара од група волонтери да замислат да водат бегалски камп.

Тие морале да решат дали да им помогнат или не на 4500 бегалци со пристап до вода за пиење.

На половина им било кажано дека имало вкупно 250 илјади луѓе во кампот, додека на останатите им било кажано дека имало 11 илјади бегалци.

„Луѓето беа многу повеќе спремни да заштитат 4500 луѓе меѓу 11 илјади отколку меѓу 250 илјади, затоа што реагираа на пропорција, а не на вистинскиот број на луѓе“, вели Словик.

Како да се избегне глупавоста?

Па, како да избегнеме вкочанетост кон трагедии, како онаа која штотуку се случува околу нас?

Постојат ситуации во кои подобро ја разбираме вистинската тежина на овие бројки, тврди Словик.

Лесните пресметки како кога нешто се дуплира, можат да го привлечат нашето внимание. Тркалезните броеви како што се 100, 1.000, 100,000 или милион се прагови што не прават да застанеме и да размислуваме.

Исто така, вообичаено е новинарите да ѝ дадат човечко лице на трагедија со барање индивидуални приказни од животот на учесниците.

Како резултат, извештаите во весниците честопати се фокусираат на навидум неважни детали, како што се возраста на лицето, занимањето или дали имаат деца.

Тоа е причината зошто фотографиите од лични предмети, како што се пар чевли или заборавена играчка, често се користат за враќање на масовна трагедија на индивидуално ниво.

И има моменти кога трагичниот исход на животот, кога ќе биде ставен во поширок контекст, може да остави сериозен белег на психата на општеството како целина.

Ова сега јасно може да се види во Соединетите држави и во целиот свет, бидејќи демонстрантите излегуваат на улиците во знак на протест против полициското насилство и системскиот расизам по атентатот во мај Флојд извршен во мај.

„Сведоци сме на драматичен пример за моќта на една слика, во овој случај убиството на Georgeорџ Флојд, што нè направи свесни за расистичкото насилство кое е присутно со векови, и покрај многу досадна статистика во последните децении“, вели Словиќ.

Тој рече дека протестите се во согласност со глобалната реакција на фотографијата на Ајлан Курди, тригодишно курдско-сириско момче, кое се удавило во Средоземното море во 2015 година, кога неговото семејство се обидело да стигне до Европа, бегајќи од сириската граѓанска војна.

До 2015 година, војната што започна во 2011 година уби 250.000 луѓе и остави милиони бегалци.

„И никој не се грижеше, тоа беше само статистика за повеќето луѓе“, вели Словиќ, кој ја проучувал меѓународната реакција на фотографијата и открил дека предизвикувал голем бран на сочувство кога е објавен.

„Тоа беше шокантна, емоционално шокантна слика која ги разбуди луѓето. Тоа стана вирално низ целиот свет и предизвика свесност и загриженост дека статистиката на 250 000 смртни случаи пред таа слика не успеа да се произведе “.

Прочитајте и...  Џенифер Анистон на чекор да се повлече од кариерата: Не можев да издржам повеќе, тоа го цицаше животот од мене

Бројот на донации за фондот организиран од Шведскиот Црвен крст, на пример, се зголеми 100 пати неделно по фотографирањето, откри Словик.

Вкупните дневни донации беа исто така 55 пати поголеми оваа недела. Само шест недели по објавувањето на фотографијата, донациите паднаа на претходното ниво.

Но, секоја криза е различна. На пример, протестите за црните граѓански права во Соединетите држави не можат да умрат толку брзо.

„Мислам дека релативно краткото траење на сочувството по сликата на малиот Курд е предизвикано од фактот дека луѓето не знаеја што да прават освен да донираат во организации за да им помогнат на сириските бегалци“, вели тој.

„Луѓето обично се воздржани да прават работи кога не знаат што да прават. Во случајот со протестното движење, мислам дека ќе видиме дека ќе биде издржан од огромна сума на напор на граѓаните и видливи резултати “.

Но, што можеме да сториме во отсуство на фотографии или написи што се толку потресни што не можеме да помогнеме, но да обрнеме внимание?

Дали навистина можеме да си дозволиме да бидеме згрозени од зголемениот број на смртни случаи од коронавирус до тој степен што не нè интересира?

Паметна порака

Владините агенции и службениците за јавно здравство треба да бидат паметни во обраќањето пред јавноста, вели Функен, бидејќи промената од два милиони случаи на 2,1 милиони е малку веројатно да го привлече вниманието на луѓето и да ги мотивира да прават работи како да избегнуваат гужви и да носат маски.

Наместо тоа, пораките треба да бидат повеќе лични и емотивно ангажирани.

„Исто така е важно да се користат и позитивни и негативни пораки, вклучително и да се фалат луѓе кога работат напорно подолг временски период и да им кажат што оди добро“, вели таа.

И времето е важно.

„Кога нешто што вознемирувачки промени, проверете дали имате нешто важно да кажете за тоа и да го спарите со специфично дејствување во однесувањето што сакате луѓето да го преземат како одговор на опасноста, да обрнат внимание“.

За индивидуален граѓанин, Словик вели дека суштината е во менување на менталната структура и зафаќање на побавно, посвесно размислување.

Тој се повикува на познатата понуда на преживеан од холокаустот Абел Херцберг: „Шест милиони Евреи не беа убиени; тоа беше едно убиство, повторено шест милиони пати “.

„Треба да се користи бавно размислување за да може да се цени поединец кој се крие под површината на сите тие бројки“, вели тој.

И, дури и ако е непријатно, не смееме да ги затвораме очите кон тоа.

„Ако сметате дека нешто не е важно за вас или дека нема ништо што можете да направите во врска со тоа, можеби нема да сакате да обрнете внимание“, предупредува тој.

Но, тој додава: „Потоа, на ваш сопствен ризик ја туркате главата во песок“.

Извор: ББЦ

Прочитај повеќе

Бојан и Марија од „Ај Кју“ ја напуштија Македонија! (ФОТО)

Слободен Печат

Пејачката Ана Николиќ „случајно“ го покажа задникот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Дизни најави продолжение на „Кралот Лав“

Слободен печат

Зошто луѓето не ве сакаат? Водолиите заведуваат, Вагите се пресметливи, а овој знак е најголемото злопамтило во зодијакот!

Слободен Печат

Правниот тим на Движењето за одбрана на Косово и Метохија: „Вашингтонскиот договор не е ништо друго освен тајно незаконско одрекување од дел од државната територија“

Илинка Иљоска

Научниците открија: Пиењето кафе може да помогне во лечењето на ракот на дебелото црево!

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Утре почнува учебната година: Царовска го објави ТВ распоредот на часови од прво до деветто одделение

Слободен печат

Намирници кои треба да ги конзумирате доколку сакате вашите нокти да се совршено здрави и цврсти!

Слободен Печат

Том Хенкс важи за најдобриот холивудски сопруг, но тоа не било секогаш така – Актерот ја изневерувал својата прва сопруга и ја оставил со две мали деца! (ФОТО)

Слободен печат

Венчани се, не живеат заедно, а функционираат одлично: Гвинет Палтроу прослави две години брак со сопругот! (ФОТО)

Слободен печат

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ си се обезбедил статутарно: Мицкоски „имун“ на оставки во следните шест месеци

Соња Христовска Угриновска

Е, ова е домаќинка: Пејачката Сека Алексиќ прави ајвар и пие ракија! (ФОТО)

Васко Спасоски