Колку троши кралицата Елизабета на божиќни подароци?

Британската кралица Елизабета за божиќни подароци за семејството и персоналот троши 30.000 фунти.

Британската кралица Елизабета за божиќни подароци за семејството и персоналот троши 30.000 фунти.

Кралицата за Божик и за Нова година купува 520 подароци за членовите на кралското семејство и за персоналот, тврди нејзин поранешен соработник за Дејли меил.

Исто така, таа испраќа 750 божиќни честитки на роднини, пријатели, членови на кралското домаќинство и на различни делегации на британскиот Комонвелт, како и на властите на пријателските земји. На честитката вообичаено се наоѓа семејна фотографија.

Персоналот на кралското семејство подароците ги добива две недели пред Божиќ во една од просториите на Бакингемската палата. Тие еден по еден приоѓаат да ги примаат подароците од кралицата која на секого кажува по нешто, а тие и возвраќаат со божиќниот поздрав: Среќен Божиќ!.

Прочитајте и...  Кина: Коронавирусот ја намали продажбата на патнички автомобили за 92 отсто

Подароците вообичаено се во вид на жетони за книги или мало парче порцелан од палатата, како и божиќен пудинг.

Доколку некој од персоналот не може да присуствува на церемонијата на врачување на подароците, тогаш тие им се праќаат со визит карта од Нејзиното величество и принцот Филип.

Оваа традиција прв ја почна кралот Џорџ Петти.

Исто така, таа испраќа 750 божиќни честитки на роднини, пријатели, членови на кралското домаќинство и на различни делегации на британскиот Комонвелт, како и на властите на пријателските земји. На честитката вообичаено се наоѓа семејна фотографија.

Персоналот на кралското семејство подароците ги добива две недели пред Божиќ во една од просториите на Бакингемската палата. Тие еден по еден приоѓаат да ги примаат подароците од кралицата која на секого кажува по нешто, а тие и возвраќаат со божиќниот поздрав: Среќен Божиќ!.

Прочитајте и...  Арсовска: На сите во државата, им е потребен систем, владеење на правото и функционални институции

Подароците вообичаено се во вид на жетони за книги или мало парче порцелан од палатата, како и божиќен пудинг.

Доколку некој од персоналот не може да присуствува на церемонијата на врачување на подароците, тогаш тие им се праќаат со визит карта од Нејзиното величество и принцот Филип.

Оваа традиција прв ја почна кралот Џорџ Петти.

Прочитај повеќе

Обвинети седум лица за „камионот на смртта“ во кој загинаа 39 виетнамски мигранти

Слободен печат

Додик: Ситуацијата во БиХ е најтешка од времето на Дејтонскиот мировен договор

Слободен печат

Петровска: Со печат за продолжување на важноста може да се реши проблемот со пасошите

Слободен печат

Вредноста на американскиот долар нагло порасна поради коронавирусот

Слободен печат

Петровска: Чулев избрзува, создава уште поголем хаос во јавноста

Слободен печат

Шпанија ќе ги ограничи рекламните огласи за обложување преку Интернет

Слободен печат

Остави Коментар

3 × 5 =

Прочитај повеќе

Страшен верски култ се развива паралелно со коронаворусот во Јужна Кореја

Слободен печат

Гутереш бара крај на кошмарот во Идлиб, реагираат и други државници

Слободен печат

УНХЦР: Грција да реагира на шокантните и недостојни услови во кои живеат мигрантите

Слободен печат

Aктивисти на „Fridays For Future“ од Скопје беа задржани од полицијата во Министерството за животна средина (ФОТО)

В. Т.

Километарски турски воен конвој пристигнува во Сирија (ВИДЕО)

Слободен печат

Пендаровски: Партизацијата во институциите е на недозволено високо ниво

Слободен печат