Колевски: Не се знаат детали, но место за залутани во обвинителството ќе нема

Судскиот совет и Советот на ЈО ќе издвојат случаи кои ќе бидат проверени, најавија од Министерството за правда

Се уште нема детали како во практика ќе се одвива најавата на министерот за правда, Бојан Маричиќ, Судскиот совет и Советот на јавни обвинители да работат на мониторинг и анализа на пет проценти на предметите по случаен избор, особено кај оние што има застарување, односно, како што вели, седеле во фиоки.

Првиот човек на Советот на јавни обвинители, Ацо Колевски, за Слободен печат вели дека досега немал средба со новиот министер на оваа тема, посочувајќи дека не знае како конкретно ќе функционира и моделот на прочистување.

– Се уште е рано за став. Не знам како по форма и содржина ќе изгледа моделот за прочистување. Ние во Советот работиме по заклучоци од одржаните седници, а секако во рамки на законските можности разгледуваме што е во нашиот домен, вели Колевски.

Прочитајте и...  Маричиќ: Целта на предлог-законот е пописот повеќе да не биде политичко прашање

Што се однесува до имотната проверка на обвинителите, тој оцени дека одлична е соработката со Антикорупциската комисија.

– Процесот на имотната проверка на обвинителите се одвива нормално. За тој што залутал во Обвинителството и нема морален дигнитет, воопшто ќе нема место во обвинителските органи, заклучи претседателот на Советот на јавни обвинители, Ацо Колевски.  

Поврзани вести

ВИДЕО: Ова е младата пратеничка на која Дачиќ и отстапи микрофонот за пеење

Илинка Иљоска

Италија пријави најмногу заболени во еден ден, речиси 25.000

Слободен печат

Со позитивен корона тест, но лесни симптоми и Марјан Забрчанец

Строгите мерки во Ирска даваат резултати со бројот на новозаразени

Илинка Иљоска

Налепниците за растојание во Либија го добија ликот на Макрон

Илинка Иљоска

Детално за мерките и казните – маските се задолжителни секаде, без нив – 20 евра

Слободен печат

Остави Коментар